Mahkeme bakanlığa ‘Yapamazsın’ dedi: ‘Tarım arazisine OSB hukuka aykırı’

0
522

AYŞEGÜL KASAP

Samsun İstinaf Mahkemesi, Amasya’nın Taşova ilçesi Çambükü köyünde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın tarım arazilerine yapmak istediği organize sanayi bölgesi (OSB) hakkında nihai kararı verdi. Mahkeme söz konusu işlemin ‘hukuka aykırı’ olduğunu bir kez daha vurgulayarak köye OSB kurulması kararını iptal etti.

OSB projesine geçen yıl karar verilmişti. Tarım arazileri alanında olduğu için halk bunu istememişti. Köyün mezarlığının da OSB için tahsis edilmesi yöre halkının sabrını taşırmış, köy halkı muhtarın gerekli evrakları imzalamamasını istemişti. Muhtar İlyas Celep “O mezarlıkta iki şehit var” diyerek tahsis işlemi için gerekli evrakları imzalamamıştı.

Daha sonra valiliğin “Biz devletiz istediğimizi alırız” sözlerine ve kaymakamlığın baskılarına direnen muhtar görevden alınmış yerine kayyım atanmıştı.

Yargı süreci devam ederken jandarma ve polis köylülerin arazisine girmiş, ürünlerini korumak isteyenleri de gözaltına almıştı. Ayrıca dozerlerle ekilen ürünler de biçilmişti. 2 bin ağaç kesilmişti. Bu ağaçların çoğu 20 yıllık ceviz ağaçlarıydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz