Mağaza Market-Sen: A101 depremzede işçileri ücretsiz izne çıkarıyor

0
391

Mağaza Market-Sen, “Sendikamıza ulaşan deprem bölgesindeki A101 işçileri, patronun ücretsiz izin dayatmasını anlattı. Buna izin vermeyeceğiz. Patronların, işçileri olağanüstü durumlarda ücretsiz izne çıkarma hakkı yoktur. Deprem bölgesindeki tüm A101 işçilerine ücretli izin verilsin. İşten çıkarmalar yasaklansın” açıklaması yaptı.

Mağaza Market-Sen tarafından yazılı açıklama yapılarak, deprem bölgesindeki A101 patronlarının depremzede işçileri ücretsiz izne çıkardığı belirtildi.

Sendikanın açıklamasında, “Hatay Kırıkhan’dan ve deprem bölgesindeki diğer illerden sendikamıza ulaşan A101 işçileri yaşanan depremde maddi olarak büyük kayıplara uğradığını evini ve işlerini kaybettiklerini anlattı. A101 patronları ise deprem sebebiyle şehir değiştirmek zorunda kalan işçilere ‘sizi oradaki marketlerde çalıştıracağız’ diyor. 18 Şubat’a kadar ücretli izin veren A101 patronları, yarın işçilerin ne yapacağı ile ilgili tek bir çözüm sunmuyor” denildi.

“A101 patronları bugünden sonra, depremden etkilenen işçilere ücretsiz izin dayatmayı planlıyor. Sözüm ona A101’in ücretli izin bitiminde verdiği 15 günlük avansla da işçiler, gidip başka bir şehirde iş bulacak, hayatını sürdürmeye çalışacak” denilen açıklama şöyle devam etti:

“UĞRADIKLARI ZARARI NEREDEN KARŞILAYACAKLARININ HESABINI YAPIYORLAR”

“Deprem bölgesinde yıkılan veya ağır hasar alan mağazalarda devletin herhangi bir denetimi de bulunmuyor. İlk günlerde artçılarla deprem bazı şehirlerde sürerken A101’in bölge sorumluları işçilere ‘mağazanızı terk etmeyin’ talimatı verdi. Her ne felaket olursa olsun satışlardan, cirolardan kayıp yaşanmaması için işçiler yine ‘Az işçiyle 12 saate kadar’ çalıştırılarak canları hiçe sayıldı. Şimdi işçiler kendi imkanlarıyla deprem bölgesinden ayrılıyor. A101 patronları o şehirlerde depremzedelerin ‘öncelikli’ olarak kabul edilirse başka mağazada iş başı yapacağını anlatıyor. Gördük ki A101 patronları, 10 şehirde yaşanan depremle ortaya çıkan yıkım ve enkazın ortasında hala kendi cirosunu düşünüyor. Uğradıkları zararı nereden karşılayacaklarının hesabını yapıyor. Bu bizi şaşırtmadı. Market işçilerinin bu depremde dahi patronlar için hiçbir önemi yok. İşçilere bu durumda ‘mağazan yıkılmamış, ya çalışmaya devam et ya da kendine başka mağaza bul’ deniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz