Lokantadaki hesap müşteriye uymuyor

Türkiye enflasyona karşı bağışıklık geliştirse de yeme-içme sektöründeki fiyatları kabullenemiyor. Çoğunluk dışarıda yemeyi unuttu, yiyenler ise mali durumu ne olursa olsun hesabı istemeye korkuyor.

Evet, her şey çok pahalı ama kafe ve restoranlardaki fiyat artışı herkesi bir başka kızdırıyor. Garsonun masaya bıraktığı adisyona bakarken herkesi bir korku sarıyor, “kazıklandık” duygusu hiç geçmiyor. “Bu fiyatlar Avrupa’da bile bu kadar yüksek değil” tepkisi yükseliyor. Şikayetler o kadar kitleselleşti ki sosyal medyada başlayan bir kampanya, 20-21 Nisan’da tüm kafe ve restoranları boykot etmeye çağırdı. Bir görüşe göre de suç işletmecilerde değil ekonomi yönetiminde. Mekan sahipleri de “Her şey çok pahalı, kâr edemiyoruz” diyor.


Esen Dolma-Talia Boşnak

Sosyal medya 17 Nisan Çarşamba günü yeni bir kampanyayla hareketlendi. #fahişyemeğeBOYKOT etiketiyle başlatılan kampanya, 20-21 Nisan’da kafe ve restoranlara gitmemeye çağırıyordu. Sebep, hayatın her yanında ciddi şekilde hissedilen pahalılığın çok ötesine geçen, her gelir düzeyinden müşterilerde her defasında “kazıklandık” hissi yaratan adisyonlardı.

Bugün İstanbul’da 4 kişilik bir aile, “İçine ne karıştırıyorlar, bilmiyoruz” dedirtmeyecek bir lokantada döner yemek istese aşağı yukarı şu sonuçla karşılaşacak: 4 porsiyon döner 1600 TL, 4 çorba 400 TL, 4 kola 200 TL, 1 salata 100 TL. İddiasız bir öğün için 2 bin 300 TL… Bunun gibi örneklerin çoğalması ve yaygınlaşması özellikle son bir yılda “adisyon korkusu”nu depreştirdi.

İnsanlar başlarına gelen benzer olayları birbirine anlatırken sık sık “Yurtdışında bile daha ucuz” yorumunu ekliyor. Haksız değiller. Döner örneğinden devam edelim: Türkiye’de ortalama döner porsiyon fiyatı 350-650 TL arasındayken Viyana’da Ferhat Döner’de 120 gramlık bir porsiyon 8.90 euro yani yaklaşık 307 TL. Berlin’deki Reva’da 7.50 euro (260 TL), Amsterdam’daki The Doner Company ise 8.40 euro’dan (290 TL) satıyor.

Michelin’liler de daha pahalı

Yurtdışıyla fiyat farkı dönerle sınırlı değil. Global bir gastronomi merkezi olma iddiası taşıyan Türkiye’de, Michelin yıldızlı lüks restoranlar da uluslararası rakiplerine göre daha pahalı. Kasım 2023’te Michelin yıldızı alan, ülkenin en iyi lokantalarından OD Urla’da tadım menüsünün kişi başı fiyatı 3 bin 750 TL. Tadım menüleri için Urla’nın bir diğer yıldızlısı Teruar’da 3 bin 950 TL, İstanbul’daki Sankai by Nagaya’da 4 bin 700 TL ödeniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...