Kuru soğan, nasıl soğan kuru oldu?

Oğuz Demir, soğanın AKP iktidarındaki serüvenini SÖZCÜ Televizyonu’nda anlattı.

SÖZCÜ TV’de ekonomist Oğuz Demir, AKP iktidarı döneminde vatandaşın alım gücünde yaşadığı kaybı çeyrek altın, ev fiyatları, ve son dönemde tartışma konusu olan kuru soğan fiyatları üzerinden anlattı.

2002 yılında asgari ücret 235 lira iken çeyrek altının 23,5 lira, İstanbul Ataşehir’de 120 metrekare bir dairenin kirasının 850 lira ve satış bedelinin ise 30 bin ile 70 bin arasında değiştiğini aktaran Demir, aynı dönemde 1 kilogram kuru soğanın 46 kuruş olduğunu hatırlattı. Yani dönemin asgari ücreti ile asgari ücretli toplam 510 kilogram kuru soğan alabiliyordu.

“2018′ gelindiğinde durumlar iyiymiş, fena değilmiş” diyen Demir, 2018 yılında asgari ücret 1.603 lira iken çeyrek altının 281 lira, soğanın kilosunun ise 1 lira 65 kuruş olduğunu, asgari ücretli toplam 971 kilogram soğan alabildiğini belirtti.

2002-2018 verileri karşılaştırıldığında alım gücünün arttığına bir gösterge olduğunu söyleyen Demir, 2023’e gelindiğinde durumun tersine döndüğünü kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk-İş açıkladı… Yoksulluk sınırı 50 bin lirayı aştı! Bekâr bir çalışanın aylık ‘yaşama maliyeti’ yeni asgari ücretin üstünde

TÜRK-İŞ'in şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına...

Hakan Yüksel: Tarımda yüksek teknoloji ve makineleşme!

Tarım sektörü, gıda güvenliği, kırsal kalkınma ve çevre gibi...

İdil Çimrin: Çay saatine lezzet katın

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün nefis çay saati lezzetleri var... Bugünlük...

Ziraat Bankası’nda usulsüzlük zinciri: Ziraat yöneticisinden kendi şirketine kredi

Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikrettin Aksu’nun,...