Kurban fiyatı 4 yılda 12’ye katlandı: 1000 TL’ye kurban alınıyordu, bugün 1 kg dana bonfile bile yok

Bu bayram kurbanlıkların büyük oranda pazarda kalacağı tahmin ediliyor. Küçükbaş hayvanların fiyatları 2020’den bu yana yüzde 1.105 zamlanırken vatandaşın alım gücü de dibi gördü. 4 yıl önce 1000 liraya küçükbaş kurbanlık alınabiliyordu,  bugün bu parayla 1 kilogram dana bonfile bile dahi almak mümkün değil.

4 yıl önce yaklaşık 1.000 liraya küçükbaş kurbanlık alınabilirken, bugün bu parayla 1 kilogram dana bonfile bile dahi alınamıyor. Yüksek enflasyon sarmalındaki Türkiye’de bu yıl kesilen kurban sayısının önceki yıllara göre hayli azalacağı tahmin ediliyor. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre vatandaşın alım gücü dibe vurdu, kurbanlık fiyatları sadece 4 yılda 12 kat arttı.

975 TL’den 11.750 TL’ye çıktı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılında vekaletle kesim ücretini 975 TL olarak belirlemişti. Diyanet, bu yıl ise bu fiyatı 11 bin 750 lira olarak belirledi. Yani, Diyanet vekaletle kurban kesim bedelini 4 yılda yüzde 1.105 oranında artırdı.

Kırmızı etteki fiyat artışlarıyla birlikte vatandaş, 4 yıl önce küçükbaş kurbanlık alabildiği paraya bugün kilogram fiyatı 1.099 lira ile 1.199 lira arasında değişen dana bonfileyi dahi alamaz hale geldi.

Aynı süreçte piyasada da kurbanlık fiyatları benzer oranlarda değişim gösterdi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB), 2020’de yaptığı piyasa araştırmasına göre büyükbaş fiyatları 5 bin ile 30 bin lira arasında, küçükbaş fiyatları ise 800 lira ile 3 bin 500 lira arasında değişiyordu. TZOB’un 2024 yılı için ziraat odalarından aldığı bilgilerle yaptığı piyasa araştırmasına göre ise bu yıl büyükbaş fiyatları 75 bin lira ile 250 bin lira, küçükbaş fiyatları ise 8 bin lira ile 25 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun paylaştığı canlı hayvan fiyatlarına göre de 2020’de küçükbaş fiyatı yıllık ortalama 1.200 liraydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...