Kuraklık korkutan seviyeye ulaştı, halka tasarruf çağrısı geldi

 

Türkiye’de kuraklık tehlikesi artıyor. Son olarak Edirne’de halka tasarruf çağrısı geldi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yaptığı açıklamada ise dikkat çekti.

Her geçen gün artan kuraklık yeni tedbirleri de beraberinde getiriyor. Edirne’de su kaynaklarının azalması yetkilileri de harekete geçirdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentin içme suyu ihtiyacının karşılanması için yapılan çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Gürkan, şunları söyledi:

“CİDDİ BİR PROBLEM”

*Keşan’da Kadıköy Barajı yüzde 3 seviyelerine düşmüş. Bizim de geçtiğimiz yıllarda Kayalıköy Barajı yüzde 3’ler seviyesine düşmüştü. Gerçekten temiz içme suyu kullanma suyu sağlıklı su, ciddi bir problem.

*Bu yüzden başta Trakya olmak üzere bir su havzası olan ülkede çok ciddi tedbirler almamız gerekiyor. Edirne’de daha önce 50 metrede içme suyuna ulaşıyorduk. Geçtiğimiz yıl bu rakam 150-180 metrelere indi.

“BELKİ 300-400 METREYE İNECEĞİZ”

*Şimdi tekrar 3 tane kuyu açmayı planlıyoruz, tahminim benim 300 belki de 400 metreye ineceğiz. Baktığımızda ana içme suyumuzun yüzde 70’ini karşıladığımız yer, 58 kilometre mesafedeki Kırklareli Kayalıköy Barajı, orada 20 milyon metreküp su alacağımız var.

*Kayalıköy Barajı’nın kapasitesi 140 milyon metreküp ama bugün itibarıyla yüzde 38’i dolu, orada şu an 53 milyon metreküp su var. Kayalıköy Barajı’nın bir diğer kullanım amacı da o bölgedeki tarımsal amaçlı sulamada kullanılması.

*Yine bizim yedek rezervimiz Süloğlu Barajı, kapasitesi 43 milyon metreküp, şu anda yüzde 71’i dolu ama Süloğlu çok eski bir baraj oradan mecbur kalmadıkça su almıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...