Kuraklık Aydın’ı vurdu: 500 bin incir ağacı kurudu

İklim krizi incirin anavatanı olan Aydın’ı vurdu. Yaşanan kuraklık nedeniyle kentteki barajların doluluk oranı yüzde 14’lerin altına kadar düşerken üretici zor durumda. Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, “2020-2021 yılında Aydın’da yaklaşık olarak 500 bin incir ağacı kurudu. Bu sene kuraklık nedeniyle zeytinde kalite ve rekolte, pamukta da verim düşüklüğü var” dedi.

Dünya incir üretiminde birinci sırada yer alan Aydın’da üreticilerin girdi maliyetlerinin yüksekliğinin yanı sıra kuraklık zor duruma düşürdü. Sonbaharda yeşile bürünen Aydın Ovası’nın kuraklık nedeniyle eski görünümünden eser kalmamasından endişelenen çiftçiler, kışlık sebze ekimi dahi yapamadı.

Çiftçilerin can damarı olan barajların doluluk seviyeleri de dip yaptı. Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü tarafından paylaşılan verilere göre; Aydın genelinde doluluk seviyesi ekim ayında yüzde 14 oldu. Kentteki Adıgüzel Barajı yüzde 10, Kemer Barajı’nda yüzde 14, Çine Adnan Menderes Barajı’nda yüzde 22, Gökbel Barajı yüzde 36, İkizdere Barajı yüzde 14, Topçam Barajı yüzde 20, Karpuzlu Yaylakavak Barajı yüzde 15, Karacasu Barajı da yüzde 28 doluk oranında olduğu açıklandı.

ÜRÜNLER YENİDEN SEÇİLMELİ

Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, kuraklığın geçici bir durum olmadığının altını çizerek, “Bundan en az etkilenmek için tedbirler almalıyız. Birincisi sulama sistemlerimizi tamamen modernleştirip en tasarruflu sistemlere geçmemiz gerekiyor. İkincisi de tarımda ikame edeceğimiz ürünleri yeniden seçmeliyiz. Üçüncüsü de üreticimizin ‘vahşi sulama’ dediğimiz sulamaları terk edip diğer sulama şekillerine geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

(Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar)

NAZİLLİ’NİN DOĞUSU…

Aydın’daki barajların doluluk oranlarının düşmesi sonrası kentin nasıl etkilendiğini anlatan Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, “Aydın’ı besleyen üç barajdan biri olan Adıgüzel Barajı’ndaki yağış eksikliği yüzünden Nazilli’nin doğusunda kalan bölgelerde kuraklık kendini iyice hissettirdi. Diğer barajlardaki oranların azalması nedeniyle kuraklık hissetmesek de bu yine de önümüzdeki yıllarda olmayacağı anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Kurbanlıkları ellerinde kalan besicilerden bakanlığa çağrı

Kurban Bayramı’nın son günü dolayısıyla kurbanlık alım ve satım...

Tahıl fiyatları düşüş bölgesinden çıkamıyor

S&P GSCI Tarım Endeksi, bahar aylarında yaşanan rallinin ardından...

Çanakkale, İzmir, Manisa ve Uşak’ta orman yangını… 575 hektarlık alan zarar gördü!

Çanakkale Eceabat'ta dün akşam saatlerinde tarım arazisinde ve ormanlık...

Abbas Güçlü Ormanlarımız nasıl yok oluyor?

Hemen her yıl büyük orman yangınları yaşanıyor ve kahroluyoruz....