Kuraklık arıcıları da etkiledi

Kurak geçen kış mevsimi sadece tarım üretimini değil, bal üreticilerini de etkiledi. Havaların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi arıların dengesini bozdu. Arıların kış süreci “uyuma” olarak tanımlanıyor. Kış sezonunda arılar küçültülen giriş deliğini sadece ihtiyaçları için kullanıyor. Ancak bu mevsimde normal koşullarda kovan içinde kışlamaları gereken arılar, kovan dışında çiçek arıyor. Çiçek bulamayan arıların zayıflamaları, güçlülerinse zayıf kovanları yağmalaması kış kayıplarını artırıyor.
Isıdan kaynaklanan diğer bir sorun arıların bu mevsimde yavru atımına gitmesi. Bal üreticisi Cihan Sancak “Üretim yazın gerçekleşiyor ama esas arıcılık sonbahara girerken başlıyor” diyor. Yaşanan kayıp yüzde 20-25’lere çıktı Sektörde yüzde 5-10 arasındaki bir kış Kaybının normal olduğunu ancak hava nedeniyle yaşanan kaybın bu yıl yüzde 20-25’lere çıktığını söylüyor. Şu anda kovanlarda kış arıları var. Bunlar kovanları yaza taşıyacak arılar olarak tanımlanıyor. Bu mevsimde içeride yavru bulunmuyor ama sıcak havalar nedeniyle bazı kovanlarda yavrulamanın başladığına dikkat çekiliyor. Bu da kovanların ani soğuğa karşı korunması ve beslenme sorunlarını beraberinde getiriyor. Viral ve mantar hastalıklarına davetiye çıkarıyor Arılar için soğuk hava deposu Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, bu mevsimde ana arının yumurtlamaya devam etmesinin ani sıcaklık değişikliklerinde atılan yavruların üşümesine, besin tüketiminin artmasına, yavru çürüklüğü başta olmak üzere diğer bakteriyel, viral ve mantar hastalıklarına davetiye çıkardığına dikkat çekiyor. Saylak, arıların 0 rakımdan ziyade hava sıcaklığının düşük seyrettiği yüksek rakımlarda kışlatılması gerektiğini söylüyor. Son yıllarda Avrupa’da uygulanan soğuk hava depolarında arı kolonilerinin kışlatılması, besin ihtiyaçlarının düzenli kontrol edilerek kolonilerin açlık yönünden takviye edilmesi de bir diğer çözüm olarak görülüyor.
Kurak geçen kış mevsimi arıların dengesini bozdu ve arılar çiçek bulamadıkları için zayıflandı. Bu, kış kayıplarını yüzde 20-25’lere çıkardı. Ayrıca, sıcak hava nedeniyle bazı kovanlarda yavrulama başladı ve bu, kovanların ani soğuğa karşı korunması ve beslenme sorunlarını beraberinde getirdi. Ayrıca, arıların içeride yavru bulunmaması, atılan yavruların üşümesine, besin tüketiminin artmasına, yavru çürüklüğü ve diğer bakteriyel, viral ve mantar hastalıklarına davetiye çıkardı. Arıların kışlatılması için hava sıcaklığının düşük olduğu yüksek rakımlarda kışlatılması gerektiği ve soğuk hava depolarında arı kolonilerinin kışlatılması ve besin ihtiyaçlarının düzenli olarak kontrol edilerek kolonilerin açlık yönünden takviye edilmesi gibi çözümler önerilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Banu Şen: Tropikal tarım cenneti: Alanya

Türkiye’de avokado yetiştiriciliği 1970’li yılların başında başlıyor. O dönemde...

Didem Eryar Ünlü: Dünyayı kirletenler yılda 209 milyar iklim tazminatı ödemeli!

Mevcut eylem planlarıyla dünya 2.7 derecelik bir ısınmaya doğru...

Meteoroloji’den 25 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iki il için ‘turuncu’, 23 il için...

İYİ Parti’li Kahveci: Buğday ve arpa alım fiyatlarını ilan ediyoruz!

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı...