Kulis: Sokakta yaşayan köpeklerle ilgili AKP’nin hedeflediği model ortaya çıktı: “İngiliz modeli”

Sokak hayvanlarının toplatılıp uyutulması çalışmasına tepkiler sürüyor; AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, “İlla İngiltere modeli olacak diye ısrarımız yok” dedi.

Bütün tepkilere, 2 günde 100 bini aşkın imza toplanmasına rağmen AKP’nin sokakta yaşayan köpeklerin uyutulmasına yönelik yasa teklifi üzerindeki çalışması sürüyor. “İngiltere modeli” olduğu öne sürülen bir yöntemle, belediyeler tarafından barınaklara alınan sokak köpeklerinin 30 gün içinde sahiplenilmemesi durumunda acısız bir şekilde uyutulması hedefleniyor.

Türkiye gazetesinden Esma Altın’ın haberine göre, STK’lar, bili adamları ve diğer ilgili kurumların katılımı ile gerçekleştirilecek toplantılardan sonra teklif TBMM Başkanlığına sunulacak. AKP içinde farklı fikirler dile getirenler olsa da, ağırlıklı görüş, sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulması yönünde. Taslak, ‘İngiltere modeli’ olan belediyeler tarafından barınaklara alınan sokak köpeklerinin 30 gün içinde sahiplenilmemesi durumunda acısız bir şekilde uyutulması hedefleniyor. Sahiplenilenler, tekrar sokağa salınmaması için çip takılarak takip edilecek. Köpeği atanlara yaptırım uygulanacak.

Siyasiler konuyla ilgili ne dedi? 

AKP Bursa Milletvekili Mustafa Varank: Ölümle sonuçlanan sayısız vaka, travma yaşayan onca yavrumuz var. Annelerimizin çocuklarını okula göndermeye, yaşlılarımızın sokakta yürümeye endişe ettiği bir düzende sorumluluk bize, bütün siyasetçilere ait. Bu problemin çözümü için Meclis’e gelecek olan uyutma dâhil bütün teklifleri sonuna kadar destekleyeceğim.

AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu: İlla İngiltere modeli olacak diye ısrarımız yok. Dünyanın her tarafındaki örnekleri inceliyoruz. Önümüzdeki hafta bu konuda muhalefet partileriyle de bir görüşme yapacağız.

AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya: Başıboş köpekler ya sahiplendirilir ya da uyutulur. Üçüncü yol arayışları maalesef bu problemi çözmeye yetmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...