Köylüler zeytinlikler için Meclis’te söz istedi

Zeytinliklerde madencilik faaliyeti yapılmasına izin veren yasa teklifi, bugün saat 11.00’de TBMM Enerji Komisyonu’nda görüşülecek.

Zeytin yetiştiren köylüler, komisyonda konuşmak üzere söz istediler. Avukat Arif Ali Cangı, ortada zeytinlikleri koruyan özel bir kanun varken, Maden Kanunu’na eklenen bir hükümle Zeytinlik Koruma Yasası’nın ortadan kaldırılamayacağına dikkat çekti. 1 Mart 2022 tarihli Maden Yönetmelik Değişikliğini Danıştay’a götürerek, yürütmeyi durdurma kararı alınmasını sağlayan Çiftçi Sendikası Başkanı Ali Bülent Erdem ise “Bu yasa teklifinin iptal olacağını herkes biliyor ama iptal kararı gelene kadar zeytinlikler yok edilmiş oluyor. Biz 17 kere değil, 37 kere de gelse itiraz etmeye devam edeceğiz” dedi.

Zeytinlikleri madenciliğe açmak isteyen düzenlemeler, defalarca hem Meclis’ten hem de Danıştay’dan döndü. Son olarak 1 Mart 2022 tarihinde Maden Yönetmelik değişikliğiyle zeytinliklerde madenciliğe izin veren düzenlemenin yürütmesi, Danıştay 8 ve 10. Dairelerinin, esasa girerek verdikleri ortak kararla, 13 Eylül’de durduruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Yeni üretim sezonu yeni ümitler

Eylül ayı, tarımsal üretim sezonunun başlangıcı kabul edilir. Eylül...

Rüştü Bozkurt: Tarımda önemli bir başlangıç

✔  “Tarım ve hayvancılık konusunda bir şeyler yapmak için atılan...

Türkiye de var: 32 ülkeye iklim değişikliği davası

Portekizli gençler Türkiye dahil 32 ülke hakkında iklimle ilgili...