Kooperatiflere ‘enflasyon düzenlemesi’ geldi

Tarımsal amaçlı kooperatifler, üretici birlikleri ve ıslah amaçlı yetiştirici birliklerin derecelendirme kapsamına alınmasıyla verimliliğin artması ve girdi maliyetlerinin düşmesi bekleniyor. Böylece gıda enflasyonun gerilemesine katkı sağlayacağı vurgulanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan Tarımsal Amaçlı Örgütlerin Derecelendirilmesine İlişkin Yönetmelik, 28 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle tarımsal amaçlı kooperatifler, tarımsal üretici birlikleri ve ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri için yeni bir dönem başladı.

Bakanlığın belirlediği kriterlere göre, 60 ve üzeri puan alan kooperatifler, ıslah amaçlı yetiştirici ve üretici birlikleri, bakanlık tarafından ayrıcalıklı olarak değerlendirilecek. Tarımsal amaçlı örgütler 1 Ocak-29 Şubat 2024 tarihlerinde bakanlığın internet sitesinden veya e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecekler.

DÜNYA Gazetesi’ne konuşan kooperatif ve üretici birlikleri başkanları, derecelendirme ile verimliliğin artması ve girdi maliyetlerin düşeceğini belirtiliyor. Bakanlığın belirlediği kriterlerin yerine getirilmesi için çiftçilerin hem ihtiyaçlarının temininde hem de ortak makine parkı ile maliyetlerin düşürüleceğine dikkat çeken başkanlar, kriterlere göre uyum sağlamak ve desteklerden yararlanmak için birlik ve kooperatiflerin gıda mühendisi, ziraat mühendisi ve veteriner gibi birçok uzman kadronun barındırmasıyla daha verimli bir üretimin oluşmasını da sağlanacağını ifade ediliyor.

Diğer yandan, kooperatifler ve birliklerin ürettiği ürünlerin daha uygun şartlarda piyasaya sunma imkanlarının olacağını belirten başkanlar, böylece ürünlerin daha ucuz fiyatlarla tüketici sunulmasının yolu açılmasıyla enflasyonun düşmesine de katkı sağlayacağını vurguluyorlar.

Maliyetler düşecek verimlilik artacak

Yeni yönetmelikle 60 ve üzeri puan ile kooperatiflerin futbol gibi süper ligi oluşacağını ve altında ikinci üçüncü liglerin olacağı bir derecelendirme yapılacağını aktaran Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkan Ahmet Ertürk, burada amacın kooperatif ve birliklerin biraz daha fazla verimli çalışmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Kooperatif ve üretici birliklerin ihtiyaçlarını ortaklaşa temin etmeye yönlendirilmesi amaçlandığını kaydeden Ertürk, böylece ortaklaşa alım yapılan girdilerin daha uygun maliyetle temin edileceğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ümit Akçay: Enflasyon neden düşmüyor?

Ortodoks inanca mensup olanlar, firma kârları rekorlar kırarken enflasyonun...

Kırmızı et fiyatları için korkutan uyarı!

2010'da 25 lira olan karkas etin kilogram fiyatının 460...

Meyve sebze ihracatında hedef: Avrupa, Kanada, Çin

Yaş meyve sebze ihracatçıları, Avrupa, Kanada ve Çin pazarlarına...

Çiftçi kuruluşu Tarım Kredi lüks rezidansa taşındı!

Tarım Kredi Kooperatifleri, uzun yıllar hizmet verdiği Ankara’nın en...