Konya’da dikkat çeken yabancıya arazi satışı! TİGEM’in etrafındaki araziler toplanıyor!

Merhaba Gazetesinden Emre Özgül’ün haberine göre, Konyalıların topraklarını başta bazı yabancılar olmak üzere, Konyalı olmayan firmalar ve şahıslar alıyor. Dönümüne ederinden daha fazla fiyat verilerek, araziler el değiştiriyor. Satılan arazilerin daha çok TİGEM’in Gözlü ve Konuklar tarım işletmelerinin etrafındaki köylerde yaşanması dikkat çekiyor.

Merhabahaber.com’dan Emre Özgül’ün haberine göre, Tarımsal üretimin başkenti Konya, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en kritik ürünlerin üretimini yaparak adından söz ettiriyor. Yüzölçümüyle birçok ülkeden bile büyük olan Konya’nın tarım alanlarının 3’te ikisini kıraç alanlar oluşturuyor.

Konya’da son dönemlerde araziler sürekli el değiştiriyor. Özellikle Sarayönü’nde 5 mahallede Konyalılar, çeşitli gerekçelerden ötürü tarlalarını ellerinden çıkarıyor. Çeşmelisebil, Kuyulusebil, Gözlü, Karabıyık ve Boyalı Mahalleleri’nde araziler bazen yabancılara bazen de Konyalı olmayan farklı şehirdeki yatırımcılara satılıyor.

En çok arazi satışının da Çeşmelisebil ve Kuyulusebil’de olduğu biliniyor. Piyasa şartlarına göre tarlasını satmaya düşünenlere yatırımcıların değerinden daha yüksek meblağlar teklif etmesi, Konyalı çiftçilere de cazip geliyor.

TAŞLI ARAZİLERİ BİLE ALIYORLAR

Borç ve ağır girdi maliyetleri altında ezilen üreticiler, topraklarını satarak faaliyetlerine son veriyor. Yine bu köylerde yaş ortalamasının yükseldiği görülüyor. Yatırımcıların özellikle Sarayönü gibi bir ilçede taşlı arazileri neden ve hangi gerekçeyle aldığı da merak ediliyor. Konyalıların kendi topraklarını farklı şehirlerdeki ve ülkelerdeki yatırımcılara bu kadar fazla satması akıllarda soru işareti bırakıyor.

ÇELİK: BİZ UYARIYORUZ YABANCILARA SATMAYIN DİYORUZ

Sarayönü’nde Konyalı olmayanlara toprak satışları ile ilgili söylemler ve şikayetler artarken, toprakların neden satıldığı ise merak ediliyor. Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik de konu ile ilgili Merhaba Gazetesi’ne konuştu. Çelik, şunları söyledi: “Biz, köylülerimize yabancılara toprak satmamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Yapmayın diyoruz.”

KONYALILAR 10 VERİYORSA DIŞARIDAN GELEN 15 VERİYOR!

Karabıyık Mahalle Muhtarı Ramazan Gökçe, kendi mahallelerinde de 2 tarlanın Konyalı olmayanlara satıldığını söyledi. Bu tarlalardan birinin taşlı birinin de normal olduğunu kaydeden Muhtar Gökçe, daha sonra şunları kaydetti: “Toprak başka yerlerde pahalı olunca, Konya’ya geliyorlar. Adanalı, İstanbullular bizim mahalleden toprak aldı. Yatırım amacıyla alıyorlar. Satılan tarlaları işlemeyenler de var. Biz, köylülerimize ‘satmayın’ diyoruz ama bizi dinlemiyorlar. Konyalılar 10 veriyorsa, dışarıdan gelenler 15 veriyor. Köyde nüfus düştü. Sadece bizim burası değil, her yer öyle.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

İklim krizi günleri uzatıyor

İklim krizi günlerin uzamasına neden oluyor. İnsanların zaman ölçümü atomik...

Yapay Zeka, tarımsal ürün gelişiminde nasıl bir rol oynuyor?

Bilim insanları, gıda endüstrisinin tarımsal ürün üretmesine yapay zeka...

Prof. Dr. Aykut Gül: Planlı üretime herkes katkı koymalı

Aşırı kutuplaşmanın olduğu dönemler­de sağlıklı tartışmalar yapmak, ortak akılla...

“Personel eksikliği üretimi durma noktasına getirebilir’’

Gündemimizde zam değil, personel var Mehmet Hanifi GÜLEL Ekmek fiyatının zamlandığı...