Kışlık sebzelere yerli tohum açılımı

Tarım ve Orman Bakanlığı, kışlık sebze tohumculuğunda kullanılan ithal tohumlukların yerine Türkiye’nin geliştirdiği yerli sebze tohumlarının kullanılmasını sağlamak ve yerli tohumluk oranını artırmak için TÜBİTAK ile birlikte çalışma yürütüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, konuyla ilgili olarak, “Kendi genetik kaynaklarımızı kullanarak hem verim ve kalite hem de olumsuz iklim koşullarına dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesi büyük önem taşıyor” dedi. Bakanlıktan konuyla ilgili Hürriyet’e verilen bilgi ise özetle şöyle:

“Kışlık sebzelerde hibrit ıslahının zor olması sebebiyle Türkiye’de yerli çeşitlerimiz çok az olup, hibrit kışlık sebze tohumluğunun yüzde 90’ı ithal ediliyor. Proje ile kışlık sebze türlerinden Türkiye’nin sebze üretiminde ilk sıralarda yer alan ve yetiştiriciliğinde yabancı kökenli hibritlerin yoğun olarak kullanıldığı soğan, havuç, marul, lahanagillerden kırmızı baş lahana ve brokolide gen havuzlarının genişletilmesi ve amaca uygun yeni çeşitlerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında 2022 yılı itibarıyla kendi genetik kaynaklarımız kullanılarak hem verim ve kalite hem de olumsuz toprak (hastalıklar gibi) ve iklim koşullarına dayanıklılık özellikleri ile öne çıkan sebze adayları da geliştirildi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ümit Akçay: Enflasyon neden düşmüyor?

Ortodoks inanca mensup olanlar, firma kârları rekorlar kırarken enflasyonun...

Kırmızı et fiyatları için korkutan uyarı!

2010'da 25 lira olan karkas etin kilogram fiyatının 460...

Meyve sebze ihracatında hedef: Avrupa, Kanada, Çin

Yaş meyve sebze ihracatçıları, Avrupa, Kanada ve Çin pazarlarına...

Çiftçi kuruluşu Tarım Kredi lüks rezidansa taşındı!

Tarım Kredi Kooperatifleri, uzun yıllar hizmet verdiği Ankara’nın en...