Kıdemli bankazede Kanada’da gayrimenkulle öne çıktı meyve suyunda atağa geçti

HAKAN Güldağ’la birlikte Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman’la online ortamda görüşmeye hazırlanırken, aklıma Hürriyet’in ekonomi sayfalarını yönettiğim dönemde, Nilgün Karataş’ın yaptığı haber geldi.

Nilgün Karataş’ın 2001 yılı Mart ayındaki haberini şu başlıkla yayınlamıştık:

  • Kıdemli bankazededen fabrika kapatan rest…

Haber, özetle şöyleydi:

  • Bundan tam 7 yıl önce (1994) kapatılan Marmara Bankası’na 1 trilyon lirasını (o dönem kurlarıyla 28 milyon dolar) kaptıran iş insanı Ali Akman, bu kez de İktisat Bankası yüzünden fabrikasını kapattı.
  • İktisat Bankası’na el konulmadan bir gün önce bankaya 1.9 trilyon lira yatıran Ersu, parası zamanında ödenmediği için Niğde’deki fabrikasının kapısına kilit vurdu. Akman’ın avukatları İktisat Bankası ve Fon yönetimi hakkında dava açma hazırlığına da başladı.

Ali Akman’la sohbete meyve suyu ile başladık:

–          Ersu, 1969’da Demirel Hükümeti’nin teşvikiyle kurulmuştu. 1970’li yıllarda krize girmiş, zamanla kapanmıştı. Üniversite eğitimi için gittiğim yurtdışından 1981’de döndüm. Meyve suyu ticaretine başladım. 1982’de ABD’ye ihracat yaptım. 1984’te Ersu’yu satın aldım.

1989 yılında Amerikalı bir şirketle Antalya’da Golden Meyve Suyu’nu kurduğunu belirtti:

–          1992 yılında Afyon Sultandağı’nda Morello Meyve Suyu’nu kurduk, 1994’te de Niğde’de Aksu’yu devreye aldık. Halen meyve suyu sektöründe Ersu ve Golden markalarıyla ülkemizde 5 tesiste üretim yapıyoruz.

Yılda 150-160 bin ton meyve işlediklerini bildirdi:

–          Üretimin yüzde 50’sini ihraç ediyoruz. İhracatın yüzde 75’i AB ülkelerine gerçekleşiyor.

Meyve suyunda Ersu ile öne çıkmak için harekete geçtiklerini kaydetti:

–          Sermayemizi yüzde 300 artırmak için adımlarımızı attık, SPK’ya başvurduk. Üretim tesislerimizde modernizasyon yatırımları yapacağız. Yeni teknoloji, soğuk ambalaja direk dolum imkanı sağlayacak.

1994’te Çin’de de meyve suyu tesisi kurduğunu anlattı:

–          Çin’de 3 tesisi 7 yıl çalıştırdık. 2011’de Çin’den çekildik. Hindistan’da da bir ara meyve suyu üretimi yaptık. Ayrıca İran’da da bir dönem meyve suyu tesislerimiz faaliyet gösterdi.

1984’te meyve suyu ihracatıyla girdiği Kanada’da 2013-2014’ten itibaren gayrimenkul ve otel işine yöneldiğini vurguladı:

–          Kanada’da Ankara merkezli SAMM Holding’e bağlı SAMM Developments üzerinden gayrimenkul projeleri yapıyoruz. Toronto’da 600 milyon dolarlık The Kennedy Condominiums projesini hayata geçirdik.

130 milyon dolarlık Regal Plaza Kompleksi’nin temelini Eylül 2020’de attıklarını ifade etti:

–          Toronto’daki proje kapsamında 204 odalı otel ve 150 adet ofis yer alıyor. 2013-2014’te gayrimenkul projeleriyle girdiğimiz Kanada’da 7 otelimiz bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mehmet Yaşin: İhtiyaç listesi

Bizim kuşak bunu da gördü! Dendiğine göre, Anadolu'yu yıkan bu...

Bakan Kirişçi: Bazı barajlarımızda sızıntılar olsa bile bunlar çok önem arz etmiyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, deprem sonrası durumla...

Perakendecilerden deprem bölgesine yardım seferberliği

Depremzedelere iş dünyasından destek veren grupla artmaya devam ediyor....

Fay hattındaki 24 kentimiz ve 110 ilçemiz

İTÜ'lü yerbilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz fay hattındaki 24...