Karkas kesim fiyatları belli oldu! İthal hayvan kazandırıyor yerli hayvan zarar ettiriyor!

UKON tarafından yayınlanan karkas kesim fiyatları, besi hayvancılığında acı bir tabloyu gözler önüne serdi. Dana yağsız kesim fiyatı 232 liraya kadar düşerken, bu kesim fiyatına göre besi hayvancılığını yerli hayvanla yapan üretici zarar ederken, ithal hayvanla yapan üretici kazanıyor.

TARIMDAN HABER ÖZEL / Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) 16 Kasım’da haftalık kesim fiyatlarını yayınladı. Dana ve kuzu kesim fiyatlarında bu hafta bir değişiklik olmadı. Dana yağsız kesim fiyatı 232 lira, kuzu yağsız kesim fiyatı da 223 liradan haftayı kapattı.

YERLİ HAYVANLA BESİCİLİK YAPAN ÜRETİCİ MALİYETİNE ÜRETİM YAPIYOR!

Et ve Süt Kurumu’nun yaptığı yoğun ithalat üreticinin kesim fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Kesim fiyatları, yerli besilik hayvan maliyetlerine kadar düşmüş durumda. Yerli besilik hayvanın karkas kesim maliyeti 230 lira seviyesinde bulunurken, bölgeler arası dana yağsız kesim fiyatı da ortalama 232 lira civarında seyrediyor. Buna göre yerli besilik hayvan tedarik ederek besicilik yapan üretici bugünkü kesim fiyatlarına göre hiçbir kar etmeden sadece maliyetine üretim yapıyor.

ESK YOĞUN İTHALATA DEVAM EDİYOR!

Et ve Süt Kurumu, bir taraftan canlık kesimlik hayvan ithal ederken, bir taraftan da karkas et ihtalatına devam ediyor. Yapılan bu ithalatla, et fiyatlarının belli bir seviyede tutulmaya çalışılıyor. Et fiyatlarının yerli üretimle değil de ithalatla düşürülmeye çalışılması, hayvancılıkta uygulanan yanlış politikaları gözler önüne seriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...