“Kaliteli üretim için, çayın fiyatı en az 25 TL olmalı”

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, 2024 sezonu başlayan yaş çayda kalitenin artırılması için üreticiye ödenen fiyatın en az 25 TL olması gerektiğini söyledi. Özsoy ayrıca, spot alımlarda üreticinin mağdur edildiğini ve bu konuda bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

RİZE Doğu Karadeniz’de 2024 çay sezonu başlarken, yaş çay taban fiyatında belirsizlik devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yaş çay fiyatı konusunda açıklamada bulunan ziraat odaları, yaş çay alım fiyatının en az 25 Türk lirası olması gerektiğini belirtmişti. Buna istinaden açıklama yapan Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, yaş çay fiyatında enfl asyon oranı kadar zam yapılmasının yetmeyeceğini, üreticinin çay üretimine devam edebilmesi için fiyat konusunda hükümetin adım atmasını beklediklerini söyledi.

Talep ettikleri 25 TL’nin makul olduğunu belirten Mehmet Ali Özsoy, “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşulları göz önünde tutarak bu fiyatı talep ettik” dedi.

Yapılan hesaplamaya göre, yaş çay üretim maliyetinin 18 TL olduğunu söyleyen Özsoy, “Bu maliyetle tarım yaparken, konuşulan ücretlerle geçimlik tarım mümkün değil. Çay fiyatı yüksek olursa kuru çay fiyatı artacak, talep düşecek deniyor ancak herkes ihtiyaçlarını satın almaya devam ediyor. Çayda neden böyle bir algı yaratılıyor? Bu algı ile üreticiyi ezmenin bir anlamı yok. Gönül ister ki tüketici ucuz çay içsin ancak üreten kazanmadığında üretim devam etmez” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...