Kalifornia ‘da Biyolojik mücadele ile Turunçgil Yeşileme hastalığında başarılı bir şekilde kontrolu sağlandı

Kalifornia ‘da Biyolojik mücadele ile Turunçgil Yeşileme hastalığında başarılı bir şekilde kontrolu sağlandı.

Kaliforniya genelinde tekrarlanan değerlendirmeler, biyolojik kontrol programının başlangıcından bu yana HLB yayan Asya turunçgil psyllid (ACP) yoğunluklarında “%70’ten fazla büyük bir düşüş” olduğunu gösterdi. Mark Hoddle, Kaliforniya Üniversitesi, Riverside (UCR) ve Kaliforniya Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın (CDFA), böcek ilacı püskürtmenin psillidi yeterince kontrol edememesi nedeniyle biyolojik kontrole yöneldiğini söyledi. UCR Entomoloji Bölümü’nde biyolojik kontrol uzmanı olan Hoddle, ACP’nin Kaliforniya’da ilk kez 2008 yılında San Diego County’de tespit edildiğini bildirdi. HLB ise ilk olarak 2012 yılında Los Angeles County’de görülmüştür. Kaliforniya’daki HLB hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz. Hoddle, uygun biyokontrol arayışında, araştırmacıların 2010 yılında Pakistan’ın Kaliforniya, Bakersfield’e hava koşulları açısından benzeyen bir bölgesine gittiklerini söyledi. Pakistan’da meyve bahçelerinin sağlıklı göründüğünü ve kelimenin tam anlamıyla tonlarca meyve ürettiklerini görünce şaşırdı. Pakistan’daki araştırmacılar ACP parazitoidi Tamarixia radiata’yı buldular ve Kaliforniya’da kolayca yerleştiğini öğrendiler. T. radiata ilk olarak Aralık 2011’de Kaliforniya’da serbest bırakıldı. Hoddle, CDFA’nın 2022 yılına kadar Kaliforniya’da 23 milyon T. radiata saldığını bildirdi.

Hoddle, biyokontrolün bir sonucu olarak Kaliforniya ACP popülasyonlarındaki büyük düşüşü bildirmenin yanı sıra şunları söyledi:

Kaliforniya’da ilk HLB tespitinden on bir yıl sonra, Kaliforniya narenciyesinin ACP/HLB tarafından yok edilmesi pek olası değildir.
ACP biyokontrol programı kısmen bu sonuca katkıda bulunmuştur çünkü vektör yoğunlukları artık çok düşüktür. Yoğunluklar o kadar düşüktür ki, CDFA ACP popülasyon yoğunluğu izlemesine son vermeyi düşünmektedir çünkü çalışma alanlarının çoğu iki yıldan uzun süredir ACP’sizdir.
Doğal düşmanlar, kentsel sprey programlarıyla mümkün olandan çok daha ucuz ve sürdürülebilir bir şekilde çok daha geniş alanlarda çok daha yüksek ACP bastırma seviyelerine ulaşmıştır.
Bu kadar düşük ACP yoğunlukları nedeniyle, Kaliforniya’daki kentsel alanlarda yetişen milyonlarca narenciye ağacından sadece 6.000 ağaç HLB’ye yenik düşmüştür ki Hoddle bunu “çok küçük bir oran” olarak nitelendirmektedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...