Kalabalık nüfus, hububat bakliyat ihracatında artış sinyali veriyor

Jeopolitik çatışmalar nedeniyle ekonomisi sarsılan Mısır için son yıllarda daha sakin bir ortamdan söz etmek mümkün. Ülkenin yeniden istikrarlı bir hale gelmesine ilave Mısır’ın yoğun nüfusu, hububat bakliyatta daha fazla ihracat sinyali veriyor. Küresel ölçekte en fazla tahıl ithalatı yapan 7’nci ülke olan Mısır ile tahıl ürünleri alanında ticari temasları hızlandırmak gerekiyor.

Mısır; insani gelişmişlik endeksine göre 191 ülke arasında 97’inci, ekonomik serbestlik endeksine göre 176 ülke arasında 151’inci, küresel rekabetçilik açısından 2019 yılı verilerine göre 141 ülke arasında 93’üncü sırada yer alıyor. İş yapma kolaylığı açısından 190 ülke arasında 114’üncü sırada yer alan Mısır’da ekonomi ise dış ticaret açığı veren bir yapıda ilerliyor.

Kronik bir dış ticaret açığı sorunu mevcut

Kronik hale gelen dış ticaret açığı yıllar itibarıyla da artış kaydetti. Mısır sanayi ürünleri dışında temel tarım ürünlerini de ithal eden bir ülke izlenimi veriyor. Dünya tahıl ürünleri (gtip:10) ithalatında 2022 yılında 7’nci sırada yer alan Mısır, söz konusu dönemde 6 milyar 408 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Ülkenin tahıl ürünleri grubunda en fazla ithalat yaptığı ülkeyi 1.94 milyar dolar ile Rusya oluşturuyor. En fazla ithalat yapılan ikinci ülke ise 1.39 milyar dolar değerle Brezilya oldu.

Brezilya’yı sırasıyla 735 milyon dolarla Romanya, 622 milyon dolarla Arjantin ve 610 milyon dolarla Fransa izliyor. Tahıl ürünlerinde Mısır’ın Türkiye’den ithalatı ise yaklaşık 8 milyon dolar civarında. Söz konusu rakam düşük olmakla birlikte Türkiye’nin tahıl ürünleri grubunu gelir düzeyi yüksek ülkelere satmayı tercih etmesi ise bir ihtimal ihracatın düşüklüğünü açıklayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...