Kakao fiyatları tekrar yükselişte! Çikolataya zam gelecek mi?

Kakao fiyatları bu yıl yükselişe geçerek rekor seviyelere ulaştı ve şekerleme şirketlerinin başını ağrıttı. Gıda şirketleri, son iki yıldaki fiyat artışlarına yönelik mevcut tüketici tepkisi nedeniyle fiyatları yükseltme konusunda muhtemelen isteksiz olacak.

CNBC’nin haberine göre kakao fiyatları geçtiğimiz yıl üç kattan fazla artarak şekerleme üreticileri ve çikolata yapımında bu malzemeyi kullanan diğer gıda şirketleri için büyük bir baş ağrısı yarattı.

Son yıllarda kakao fiyatı metrik ton başına 2 bin 500 dolar civarında seyrediyordu. Ancak beklenenden daha zayıf rekolte raporları, arzla ilgili endişeleri tetikleyerek emtianın son aylardaki yükselişini ateşledi. Kakao, bu yılın nisan ayında metrik ton başına 11 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. O zamandan bu yana fiyat artışı biraz azaldı, ancak mahsul hala gıda şirketlerinin ödemeye alışık olduğunun çok üzerinde.

Şimdilik, en büyük şekerleme şirketlerinin çoğu – Hershey, M&M’s üreticisi Mars, Kinder’in sahibi Ferrero ve Cadbury’nin sahibi Mondelez – kendilerini bu gibi olaylardan korumak için önemli emtialara ödedikleri fiyatları sabitleyen uzun vadeli sözleşmeler sayesinde kakao maliyetlerindeki artıştan muhtemelen korunuyor. Bu da onlara sorunla boğuşmak için biraz zaman kazandırıyor. Ancak 2025 yılına gelindiğinde, kakaoları için muhtemelen çok daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

Müşterilerine kakao fiyatlarındaki artış gibi sorunlarla nasıl başa çıkacakları konusunda tavsiyelerde bulunan Clarkston Consulting’in tüketici ürünleri sorumlusu Steve Rosenstock, “Bu durum, bu şirketlerin işlerini yönetme biçimlerini kesinlikle etkiliyor, çünkü maliyet etkisi inanılmaz derecede önemli” diyor.

Mars bu habere görüş vermeyi reddetti. Mondelez, Ferrero ve Hershey ise CNBC’nin yorum taleplerine yanıt vermedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...