Kahve Dünyası, Çikolata Günü’nü ‘çikolatalı Türk kahvesi’ ile kutluyor

2004 yılından bu yana, Türk kahvesi ve çikolatayı bir arada sunan Kahve Dünyası, bu alanda yeni bir ürüne imza attı. Şirketin Genel Müdürü Kaan Altınkılıç, 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü’ne özel yaptığı açıklamada, “Bu yıl Türk kahvesi ile çikolatayı gerçekten birleştirdik. Dünya Çikolata Günü’nü Kahve Dünyası Türk kahvesi ailesinin yeni üyesi olan Çikolatalı Türk kahvesi ile kutluyoruz” dedi.

Çikolata, 7’den 70’e hemen herkesin sevdiği bir yiyecek. Ulaşılması en kolay mutluluklardan biri ve aynı zamanda bayramlara ve birçok özel güne damgasını vuran bir simge. Dünyada ise her yıl 7 Temmuz’da Çikolata Günü kutlanıyor. Çikolata üreticileri tarafından farklı etkinlikler ile özel hale getirilen bu tarih, 1550 yılında ilk defa Avrupa’ya çikolatanın gelmesiyle ilişkilendiriliyor. Biz de 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü dolayısıyla, yarım asırdır kahve ve kakao ticareti yapan ve yaklaşık 30 yıllık çikolata deneyimi olan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi olan Kahve Dünyası’nın Genel Müdürü Kaan Altınkılıç’la bir araya geldik. 2004 yılında Eminönü’deki ilk mağazalarını açarken koydukları hedeflerinin Türk kahvesi ile çikolata tüketimini birleştirmek olduğunu söyleyen Altınkılıç’la sohbetimize devam ederken, bu amaçlarına ulaştıklarını gördük… Öyle ki, Kahve Dünyası’nın çikolata satış rakamları her yıl artıyor. Mağazaların yanı sıra online kanal, kurumsal satışlar derken iki yıl önce hayata geçirilen Kahve Dünyası Algötür konseptiyle denizde de satışa başladıklarını açıklayan Kaan Altınkılıç, “Bu yıl Türk kahvesi ile çikolatayı gerçekten birleştirdik. Dünya Çikolata Günü’nü Kahve Dünyası Türk kahvesi ailesinin yeni üyesi olan ‘Çikolatalı Türk Kahvesi’ ile kutluyoruz. Ürün lansmanımızı da 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü’nde mağazalarımızda misafirlerimize binlerce fincan çikolatalı Türk kahvesi ikram ederek gerçekleştireceğiz” diyor. Altınkılıç’la sohbetimizin özeti şöyle…

360 derece satış

Ticari hayatına başlama noktası kahve olan Kahve Dünyası için çikolata neden bu kadar önemli? Altınkılıç, sohbete şöyle başlıyor: “35 yıldır kakao ticareti yapıyoruz ve çikolata üreticisiyiz. Ölçek ekonomisinden faydalanarak Türkiye ve yurt dışındaki birçok çikolata markasının hammaddesini Altınmarka Grup şirketlerinden Detay Çikolata ve Altınmarka Gıda üretiyor. 2004’te ilk Kahve Dünyası mağazasını açtığımızda kahveyle çikolatayı birleştirmek istedik. Türk kahvesinin yanında çikolata vermeye başladık. Yıllar itibarıyla hem Türk kahvesi satışlarımız hem de çikolata satışlarımız artmaya başladı. Pandemi gölgesinde geçen iki yıla kıyasla bu bayram alışverişlerden de gözlemimiz, insanlar bir arada olmayı ve kavuşmayı özlemiş. Bunu, bu yılın bayram dönemlerinde yapılan alışveriş tutarının geçen yılın 3 katı olmasından da gözlemliyoruz. Genel olarak çikolata kategorisinde 2022 yılında kendi satış kanallarımızda tonajda yüzde 40 büyüme öngörüyoruz.” Kahve Dünyası’na artık sadece bir mağazacılık operasyonu gibi bakılmaması gerektiğini, şirketin aynı zamanda bir e-ticaret firması haline de geldiğini söyleyen Altınkılıç, Türkiye’nin en çok çikolata satılan online sitesi olduklarının altını çiziyor. Geçen Ramazan Bayramı’nda pazaryerleri hariç internet sitesi üzerinden 100 ton çikolata satışı gerçekleştirdiklerini açıklayan Altınkılıç, “Akaryakıt istasyonlarıyla birlikte 1000’e yakın noktada sıcak kahvemizle birlikte paketli çikolatalarımızı da satışa sunuyoruz. Kurumsal satış kanalında 300 şirkete özel kutulu ya da ambalajlı ürünler dahil hizmet veriyoruz” diyor.

Tekne ve koylara servis

Kaan Altınkılıç, 2020 yılında başladıkları deniz servisine bu yıl da Marmaris, Göcek ve Bodrum’da devam ettiklerini söylüyor. Hollanda’dan getirdikleri kanal tekneleriyle, denizde kahveden çikolataya, dondurmadan unlu mamullere kadar birçok kategoride servis verdiklerini açıklayan Altınkılıç, “Burada da amacımız Türkiye’ye bir benchmark katmak oldu” diyor. Geçtiğimiz yıl Kahve Dünyası Algötür Tekneleri, denizin ortasında 7 binin üzerinde sipariş almış. Tekneler yaklaşık 6 bin litre kahve ve 5 bin ton dondurmayı tatilcilerle buluşturmuş. Altınkılıç, “Kahve Dünyası Algötür Tekneleri’nin bu yıl ki hedefi, 12 bin litre kahve ve 10 ton dondurmayı denizin ortasında sevenleriyle buluşturmak” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...

İdil Çimrin: Mutfak kültürünün mihenk taşı: Helva

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün, mutfak kültürümüzün mihenk taşlarından biri olan,...