İtalya’da yapay et ve süte yasak!

0
429

İtalya’da iktidardaki sağ koalisyon hükümeti, yapay et de dahil olmak üzere laboratuvarda sentetik gıda üretiminin ve pazarlanmasının yasaklanmasına yönelik yasa tasarısına onay verdi.

Başbakan Giorgia Meloni başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, sentetik gıda ile yem üretimini ve aynı zamanda pazarlanmasını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

Parlamento onay verirse yapay et ve süt yasak olacak

Bakanlar Kurulu’nda onaylanan tasarı parlamentodan geçer ve yasalaşırsa hayvan hücrelerinden laboratuvar ortamında üretilen gıda ve yemlerin ülkede üretimi, satışı, kullanılması ve ithalatı yasak olacak. Bu yasaklı sentetik gıdalara laboratuvar üretimi et, balık ve süt gibi ürünler de dahil olacak. Yasağı delenlere 10 bin Euro ile 60 bin Euro arası para cezaları öngörülüyor.

Toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Tarım ve Gıda Egemenliği Bakanı Francesco Lollobrigida, yasal düzenlemenin ülkenin “kültür ve geleneğinin korunması” amacını taşıdığını söyledi.

Lollobrigida, “Zenginlerin iyi beslendiği, yoksulların yemediği bir toplumda sentetik gıda ile sosyal adaletsizlik riski vardır. Burada, zulümcü bir tutumdan ziyade güçlü bir koruma arzusu söz konusu” derken, söz konusu tasarıyla vatandaşlarının sağlığını en üst düzeyde koruduklarını ve Akdeniz diyetine dayanan gıda-tarım kültürlerine sahip çıktıklarını savunan Sağlık Bakanı Orazi Schillaci de, “Bu tedbir esasına dayalı bir yasa. Çünkü günümüzde sentetik gıdaların etkilerine dair bilimsel bir çalışma yok” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz