İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yayınladığı Ön İnceleme Raporu

0
822

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yayınladığı Ön İnceleme Raporu, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremlerin etkileri hakkında kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Rapor, 10 ilde görev yapmış uzman ekiplerin saha çalışmaları sonucu elde edilen bilgileri içermektedir. Raporun önsözünü İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu yazmıştır.

Raporda, depremin etkileri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş ve hasarın boyutu ile ilgili çeşitli veriler sunulmuştur. Ayrıca, deprem sonrası yapılacak çalışmalarla ilgili öneriler ve tavsiyeler de raporda yer almaktadır.

Raporun amacı, deprem sonrası oluşan hasarın boyutunu belirlemek, bölgede yapılacak çalışmalar için bir yol haritası oluşturmak ve gelecekte yaşanabilecek depremlere karşı daha hazırlıklı olmak için bilimsel veriler sunmaktır.

Raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Raporun önsözünü İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu yazmıştır.

https://haberler.itu.edu.tr/docs/default-source/default-document-library/2023_itu_deprem_on_raporu.pdf

 

Önsöz

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizin doğusunda gerçekleşen ve toplam on ilimizi etkileyen deprem felaketi hepimizi derinden etkiledi. Depremlerin hemen ardından, İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri böl- gede incelemeler yapmak üzere yola çıktılar. İnşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, mimarlık gibi alanlardaki uzman isimlerden oluşan İTÜ’lü bilim insanları, gruplar halinde bölgedeki şehirler- de inceleme ve gözlemlerde bulundular.

İTÜ’lü akademisyenlerimiz çalışmalarını sahada sürdürürken, bizler de üniversite olarak öğrencilerimizle, çalışanlarımızla ve mezunlarımızla bir yardım seferberliği içerisine girdik. Yaşanan deprem felaketinin ar- dından yardım çalışmaları için hızlı ve etkili şekilde organize olduk. İTÜ Ailesi kısa sürede tek yürek olarak afetten etkilenen bölgelere ilk etapta on tır ayni yardım malzemesi ulaştırdı. Ayrıca, depremzedeler için ayni yardıma dönüştürülmek üzere AFAD ile ortak bir bağış kampanyası düzenlendi. Bunun yanında, Kızılay ile birlikte kampüste kan bağışı kampanyası yürüttük ve yine depremden doğrudan etkilenen İTÜ’lü öğrenciler ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir bağış kampanyası başlatıldı.

Afet yaşanan bölgenin en temel problemlerinden biri de temiz su ihtiyacıydı. Yaşanan temiz su problemini azaltmak için UYG-AR merkezlerimizden MEM-TEK’te üretilen 253 adet su arıtma modülü de bölgeye gön- derildi. Ayrıca, İTÜ Müzik İleri Araştırma Merkezi (MİAM) tarafından internet bağlantısına ihtiyaç duymadan çalışabilen “Enkaz Dinleme Uygulaması” geliştirildi.

Bölgeye giden çok sayıda uzman akademisyenimizin yanı sıra şoför, tekniker, aşçı, güvenlik ve diğer pek çok meslek grubu personelinden oluşan gönüllü ekipler; personel eksiği olan bölgelerde görevlendirilerek yardım çalışmalarına dahil oldular. Ayrıca akademisyenlerimiz, çeşitli haber kanalları ve gazeteler aracılı- ğıyla halkı deprem konusunda bilgilendirdiler ve bilgilendirmeye de devam etmekteler.

Deprem bölgesindeki ilk tespit çalışmalarını süratle tamamlayan akademisyenlerimiz bir ön rapor hazırla- dılar. Bölgedeki depremin analizini yapan, fay hareketliliğini inceleyen bu raporumuz bir “ön tespit raporu” olma özelliğini taşımaktadır. Deprem felaketinin sonuçlarını kapsamlı biçimde ele alacak olan daha detaylı bir rapor ise önümüzdeki günlerde kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır. Bu ön raporun hazırlanmasında katkısı bulunan, İnşaat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Mimarlık, Çevre Mühendis- liği, Geomatik Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama ve İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümleri ile Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Afet Yönetimi Enstitüsü öğretim üye ve yardımcılarımıza çok teşekkür ederim. Bundan sonraki süreçte de, İTÜ olarak her türlü bilimsel ve teknik desteği vermeye devam edeceğiz.

Ayrıca, depremzede öğrencilerimiz, personelimiz ve vatandaşlarımız için yardım çalışmalarına devam ede- cek ve bağış faaliyetlerini de sürdüreceğiz.

Böylesi büyük felaketlerin bir daha yaşanmaması ümidiyle, depremde vefat edenlere Allah’tan rahmet, yara- lı vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum.

Prof. Dr. İsmail Koyuncu Rektör

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz