İşlevsel gıdalar, stresi azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Birçok insan, günlük yaşamında fazlasıyla strese maruz kalıyor. Bazı işlevsel gıdalar, tüketicilerin yaşadığı stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Gelin bunlara yakından bakalım…

Stres dünya genelinde birçok demografiyi fazlasıyla etkiliyor. Uzmanlara göre stresin azaltılması, tüketiciler için önemli bir konu. Bu nedenle stres giderme, fonksiyonel yiyecek ve içeceklerde önemli bir trend. Tüketiciler kendilerini daha az stresli hale getirebilecek yiyecek ve içecekler tüketmek istiyor.

Örneğin, Mintel araştırma kuruluşunun verilerine göre, İngiltere’deki tüketicilerin %77’si çayın kendilerini daha az stresli hale getirdiği konusunda hemfikir.

Hangi gıda ve yiyecekler stresi azaltıyor?

Stresi azaltmak için doğru gıdaları bulmak zor olabilir. İsrailli kişiselleştirilmiş beslenme şirketi myAir, her bireyin stres düzeyini azaltacak en iyi gıdaları bulmak için yapay zekayı kulalnıyor. myAir’in kurucu ortağı ve CEO’su Rachel Yarcony FoodNavigator’a yaptığı açıklamada, “Ayrıntılı bir kullanıcı profili oluşturmak için akıllı saatlerden elde edilen fizyolojik verileri ve bilişsel anketlerden elde edilen psikolojik değerlendirmeleri kullanan, devrim niteliğinde bir fikri mülkiyetten yararlanıyoruz.

Platformumuz, kullanıcıları birincil stres etkilerini belirlemek ve Gen-AI tabanlı beslenme uzmanımızdan 7/24 özel fonksiyonel beslenme önerileri almak için bir değerlendirmeyi tamamlamaya çağırıyor. Kullanıcılar myAir coach uygulaması ve akıllı saat entegrasyonu sayesinde uyku kalitesi ve stres azaltmadaki gerçek zamanlı gelişmeleri izleyebiliyor ve kişiselleştirilmiş fonksiyonel beslenmenin somut faydalarını deneyimleyebiliyor.”

İşlevsel gıdalar, stresi azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Stresi azaltan gıdalar kişiden kişiye değişiyor

Yarcony, birçok gıdanın stresi azaltma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. Ancak bu gıdaların neler olduğu kişiden kişiye değişiyor. Yarcony konu hakkında şunları söyledi:

“Bitkilerden elde edilen adaptojenler fonksiyonel gıdalar, mantarlar gibi ve daha birçok ürün stresi azaltan faydalar sunar. Ancak bireysel tepkilerin farklılık gösterdiğini kabul etmek çok önemlidir. İşin püf noktası, size özgü davranış kalıplarınızla uyum sağlayan fonksiyonel gıdaları belirlemek ve entegre etmekte yatıyor. Diyetinizi bu fonksiyonel gıdaları içerecek şekilde uyarlamak, sağlık planınızla uyum sağlamak için bitkilerin doğal terapötik özelliklerinden yararlanarak stres yönetimini önemli ölçüde geliştirebilir.”

Gıdalar stresi nasıl azaltır?

myAir’den Yarcony’ye göre, her şeyin bağırsaklarla ilgili. Yarcony, “Genellikle bağırsak- beyin ekseni olarak adlandırılan bağırsak-zihin bağlantısı, sindirim sistemi ile merkezi sinir sistemi arasındaki karmaşık, çift yönlü bir iletişim sistemidir. Bu bağlantı, sinir, bağışıklık ve hormonal yolları içeren doğrudan ve dolaylı yolları içerir ve bağırsak sağlığımızı ruh halimize ve zihinsel sağlığımıza bağlar. Bu doğal bileşikler bilişsel işlevlerimizi doğrudan etkileyerek bağırsak-beyin bağlantısının temelini oluşturur” diye konuştu.

Yarcony, beslenme ve ruh sağlığı arasındaki bağlantının yapılan çalışmalarla ortaya konduğunu söyledi.

www.gidahatti.com/haber/19745198/islevsel-gidalar-stresi-azaltmaya-yardimci-olabilir-mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda beslenme beyanlarına yeni düzenleme

Tarım ve Orman Bakanlığının beslenme beyanlarına yönelik hazırladığı taslağa...

Kurban fiyatı 4 yılda 12’ye katlandı: 1000 TL’ye kurban alınıyordu, bugün 1 kg dana bonfile bile yok

Bu bayram kurbanlıkların büyük oranda pazarda kalacağı tahmin ediliyor....

Hasan Açanal; Aztekler’den Ayaşlar’a gerçek bir Kızılderili: Domates

Kim derdi ki sen kalk Amerikalardan Anadolu’ya kadar gel,...

GÜBRETAŞ’ın keyfine diyecek yok

Çiftçiler geçim kaygısı yaşarken GÜBRETAŞ yönetiminin keyfi bozulmadı. Çift...