İnteraktif Avokado E-Çalıştayı başladı

Antalya Tarım Konseyi, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Akdeniz Üniversitesi ve BATEM’in destekleriyle düzenlenen İnteraktif Avokado E-Çalıştayı başladı.

Çevrimiçi yapılan çalıştay, 25 Mart’a kadar devam edecek. Çalıştayın açılışına Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik, Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca katılarak birer konuşma yaptı. Avokadonun Türkiye’de 90 yıldır yetiştirildiğini ancak son 10 yılda üretiminin arttığını belirten Ali Çandır, “Antalya’da Avokado üretim alanı 2021 yılında bir önceki yıla göre 2.4 kat artarken, Türkiye genelinde 2.2 kat artış kaydetti. Ülkemizde 2021 yılında 9 bin tonun üzerinde avokado üretilirken bunun yüzde 78’ini Antalyalı üreticimiz gerçekleştirdi. Üretim miktarı Antalya’da son 1 yılda yüzde 44 artarken, Türkiye genelinde yüzde 53 artış kaydetti” diye konuştu. Çandır, daha önce ekimi yapılan bahçelerden verim alınmasıyla 2-3 yıl içerisinde avokado üretim miktarında ciddi artış olacağını bildirirken, bu noktada ihracat pazarları bulmanın ve var olan pazarları büyütmenin gerekliliğine dikkat çekti.

Avokado üretiminde Türkiye’nin açmazı ne?

OECD ve FAO’nun Tarımsal Görünüm raporuna göre avokado, 2021-2030 döneminde muz ve mangoyu geride bırakarak, 8.3 milyar dolarla ticareti en çok yapılan tropikal meyve olacak. Çok su isteyen bir meyve olan avokadonun ülkemizde su kaynakları sınırlı bölgelerde üretilmesinin akılcı olmadığı uyarısı yapan TAGEM Genel Müdürü Nevzat Birişik, savaş ortamında temel gıdaların üretimini sekteye uğratacak ürünlerden kaçınılmasını önerdi.

Sağlıklı beslenme diyetinin vazgeçilmezi avokado ile ilgili tohumdan yetiştirilmesine, ticaretinden sağlık alanında kullanımına kadar birçok konunun ele alınacağı interaktif Avokado E-Çalıştayı başladı.

Antalya Tarım Konseyi, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Akdeniz Üniversitesi ve BATEM’in destekleriyle çevrimiçi olarak 25 Mart’a kadar devam edecek olan Çalıştayın açılışına, Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik, Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca katılarak birer konuşma yaptı.

Türkiye’de avokado 90 yıldır yetiştiriliyor

Avokadonun ülkemizde 90 yıldır yetiştirildiğini, ancak son 10 yılda üretiminin arttığını belirten ATB ve ATAK Başkanı Ali Çandır, “Antalya’da avokado üretim alanı 2021 yılında bir önceki yıla göre 2.4 kat artarken, Türkiye genelinde 2.2 kat artış kaydetti. Ülkemizde 2021 yılında 9 bin tonun üzerinde avokado üretilirken, bunun yüzde 78’ini Antalyalı üreticimiz gerçekleştirdi. Üretim miktarı Antalya’da son 1 yılda yüzde 44 artarken, Türkiye genelinde yüzde 53 artış kaydetti” diye konuştu.

Çandır, daha önce ekimi yapılan bahçelerden verim alınmasıyla 2-3 yıl içerisinde avokado üretim miktarında ciddi artış olacağını bildirirken, bu noktada ihracat pazarları bulmanın ve var olan pazarları büyütmenin gerekliliğine dikkat çekti.

Dünyada ticareti en çok yapılan tropikal meyve olacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan Tarımsal Görünüm raporuna göre, 2021-2030 döneminde, avokadonun ticareti en çok yapılan tropikal meyve olacağını bildiren Çandır, “Avokado muz ve mangoyu geride bırakacak” dedi.

Önümüzdeki 10 yıl içinde dünya avokado ticaretinin 8.3 milyar dolar seviyesine ulaşmasının beklendiğini kaydeden Ali Çandır, avokadonun yükselişe geçtiği bu dönemde, hangi bölgelerde, hangi amaçla,  hangi çeşitlerin üretiminin uygun olduğu, değişen iklim şartlarına karşı neler yapılması gerektiği, etkili su kullanımının nasıl sağlanacağı, tedarik zinciri ve üretime dayalı bir sanayinin önemi gibi konuları uzmanlarından dinlemek ve saha deneyimlerini paylaşmak için çalıştayı düzenlediklerini kaydetti. Çandır, Çalıştayın sonunda hazırlanacak bildirgenin karar vericiler ve ilgili kurum ve kuruluşlara yol gösterici olmasını diledi.

Muz, zeytin ve avokado üretimi arttı

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca ise, tarımsal üretimi daha bilinçli yapmak amacıyla düzenledikleri eğitim, toplantı ve çalıştaylara pandemi döneminde de ara vermediklerini hatırlattı.

Antalya’da 360 bin hektar tarım alanının yarısında tarla bitkileri üretimi yapılırken, yarısında meyve üretimi yapıldığını belirten Karaca, son dönemde muz, zeytin ve avokadonun en çok üretilen meyve çeşitleri olduğunu kaydetti. Çalıştayı, avokado tarımının doğru yöntemlerle ve plan dahilinde yapılabilmesi için düzenlediklerini belirten Karaca, “Avokado tarımı yapan ve yapmak isteyen çiftçi ve girişimlerimizi dünyanın ve ülkemizin en seçkin akademisyen ve uzmanları ile buluşturarak dünyanın avokado bilgi birikimini ilimiz ve ülkemiz çiftçilerine ulaştırmak istedik” dedi. Karaca, Amerika, Kanada, Güney Afrika, İspanya, İsrail ve İngiltere’den akademisyenler, uzmanlar ve sektör temsilcilerinin katılacağı,  uluslararası çalıştayın başarılı geçmesini diledi.

Çalıştayın birinci gününde, avokado konusunda uzman akademisyenler sunumlarıyla dünyada ve ülkemizde avokado yetiştiriciliğini anlattı.

Kaynak: www.gidahatti.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Haşmet Babaoğlu: Kişisel bir sözlük: Çay..

Çay muhabbet sever, kahve yalnızlık... Yıllar, yıllar önceydi; Yeni Yüzyıl...

İdil Çimrin: Nefis bayram sofraları

Herkese merhabalar. İdilika'nın Mutfağı'nda bugün, mübarek Kurban Bayramı'nın ikinci...

Meteoroloji’den sağanak ve sıcaklık uyarısı

Meteoroloji 17 Haziran hava durumu raporunu yayımladı. Rapora göre;...

20 yılın bilançosu: Tarım arazileri yüzde 9 azaldı

Türkiye’deki tarım arazileri son 20 yılda yüzde 9 oranında...