“İki yılda restoran sayısını 2’ye katladık”

İş Gıda bünyesine katıldıktan sonra oluşturduğu strateji ile iki yılda restoran sayısını 2 kat artıran KFC Türkiye, bu yıl 73 yeni restoran açtı. Firma, yıl sonuna kadar sayıyı 90’a ulaştırmayı hedefliyor.

KFC Türkiye, 2020 yılının mayıs ayında İş Gıda bünyesine geçtikten sonra yeni restoran atağına kalktı. Son iki yılda mevcut restoran sayılarını 2’ye katladıklarını aktaran KFC Türkiye CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, sadece restoran açmaktan gelen bir büyüme olmadığını, mevcut restoranların performansını da artırdıklarını belirtti. KFC’yi bünyelerine aldıktan sonra oluşturdukları stratejinin büyümelerinde etkili olduğunu anlatan Boynuinceoğlu, “İş Gıda olarak şirketi devraldığımızda 136 restoranımız vardı. Çok kısa süre içinde 4 ayaklı bir strateji devreye aldık. Bunlardan ilki agresif ve akılcı büyüme oldu. Burada bütün kararlarımızı rasyonel ve yerinde doğru yere parmak basarak verdiğimiz bir büyüme planladık. İkinci ayağında stratejimiz işin temelini sağlamlaştırmak oldu. Burada işin, pazarlamanın, operasyonun, iş geliştirmenin ve insan kaynaklarının kolektif olarak temelini sağlamlaştırdık. Üçüncü ayağında müşteri odaklı datadan beslenen tüm kararların kalbine müşteriyi koyduğumuz bir büyüme planını oluşturduk” diye konuştu. Stratejilerinin dördüncü ayağını ise bütün belirledikleri planları eksiksiz bir şekilde hayata geçirecek kazanma odaklı bir şirket kültürü oluşturmak olduğunu ifade eden Boynuinceoğlu, “Özetle büyüme, işin temelini sağlamlaştırmak, müşteriyi kararların merkezine koyma ve tüm bunları uygulayacak bir ekip oluşturmak olarak sıralayabiliriz” dedi.

“2023 yılında en az 30 yeni şube açacak”

Şirketi aldıklarında 138 restoranla aldıklarını ve 2 yıl içinde bu sayıyı 264 restorana çıkardıklarını ifade eden Boynuinceoğlu, yeni dönemde yakaladıkları bu yatırım ivmesini ve mevcut büyümelerini sürdürmeyi hedeflediklerini aktardı. İki yıl önce 26 ilde restoranlarının bulunduğu, şu an 44 ilde faaliyet gösterdikleri bilgisini veren Boynuinceoğlu, “Orta vadede restoran sayımızı 500’e çıkarmayı hedefliyoruz ve bu sayıya ulaşana kadar durmayacağız. Bu yıl ise şu ana kadar 73 restoran açtık. Yılı 90 yeni restoran açılışı ile kapatacağız. Önümüzdeki yıl da en az 30 restoran açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Türkiye, MENAPakT’ta en hızlı büyüyen pazarımız oldu”

Geçen yılın, belirledikleri strateji sayesinde 32 yıllık KFC Türkiye tarihinde en hızlı büyüdükleri dönem olduğunu aktaran Boynuinceoğlu, “Bizim faaliyet gösterdiğimiz bölge Ortadoğu, Kuzey Afrika, Pakistan’da (MENAPakT) en çok büyüyen pazar olduk. Türkiye olarak 2021’de 145 ülke içinde en çok restoran açan ve en çok büyüyen ilk 3 pazardan biriyiz. Büyümemizde oluşturduğumuz stratejinin ne kadar kritik olduğunu, ekibin çalışkanlığı ve bu işe odaklanmış olmasının yanı sıra yatırımcının büyüme iştahı ve markanın kuvveti, hepsinin harmanı böyle bir performans çıkardı” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

TMO Genel Müdürü Güldal: Buğday fiyatı maliyetlerin üzerinde belirlendi

Açıklanan buğday alım fiyatı tartışma yaratırken TMO Genel Müdürü...

“Yarının Köyleri” yola İzmir ile devam ediyor

Trendyol ve UNDP iş birliğinde yürütülen “Yarının Köyleri” projesinin ikinci...

Kurbanlığın canlı kilo fiyatı 40 lira birden geriledi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurbanlık fiyatlarında gerilemeye yaşanıyor....

Gazi Kutlu: Sarımsak zamlanınca ithalatı yüzde 80 arttı

2003-2024 yılları arasında Türkiye 81 bin ton kuru sarımsak...