İhracatta Elde Ettiğimiz Dövizleri Et ve Hayvan Karşılığı Geri Veriyoruz!

Ülkemizde et üretimi, son yıllarda önemli bir tartışma konusu haline geldi. Bu tartışmanın temelinde, yerli üreticiyi desteklemek yerine plansız et ve hayvan ithalatı politikasının izlenmesi yatmaktadır. Bu durum et üreten yerli üreticilerin önünü görememesine sebep olmaktadır.

Maalesef ülkemizde, besilik hayvan üretimi bitme noktasına geldi. İthal hayvan ve et sayesinde tarımsal ürünlerin ihracatında elde ettiğimiz dövizleri tamamen et ve hayvan karşılığı geri veriyoruz.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’ndan (TGDF) elde edilen bilgilere göre, Bu yılın ilk 10 ayında geçen yıl aynı döneme göre, ithalatı değer olarak en fazla artan sektör 785 milyon dolar ile (yüzde 805,7 artış) Canlı Hayvan Ticareti oldu.

İthalatın bu kadar yüksek olması, yerli üreticilerin mağduriyetine ve üretim maliyetlerinin artmasına neden olmakta. Sonuç olarak bu durum yerli üreticilerin rekabet gücünü kaybetmesine ve üretimden çekilmesine yol açmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk-İş açıkladı… Yoksulluk sınırı 50 bin lirayı aştı! Bekâr bir çalışanın aylık ‘yaşama maliyeti’ yeni asgari ücretin üstünde

TÜRK-İŞ'in şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına...

Hakan Yüksel: Tarımda yüksek teknoloji ve makineleşme!

Tarım sektörü, gıda güvenliği, kırsal kalkınma ve çevre gibi...

İdil Çimrin: Çay saatine lezzet katın

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün nefis çay saati lezzetleri var... Bugünlük...

Ziraat Bankası’nda usulsüzlük zinciri: Ziraat yöneticisinden kendi şirketine kredi

Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikrettin Aksu’nun,...