IFU’nun yeni büyükelçisi Prof. Dr. Mehmet Pala oldu

Uluslararası Meyve ve Sebze Suyu Birliği (IFU), Prof. Dr. Mehmet Pala’yı Güney Doğu Avrupa Ülkeleri Bölge Büyükelçisi olarak atadı. 14 ülkeden sorumlu olacak Pala, yapılacak çalışmaları koordine edecek ve bu ülkelerde IFU’yu temsil edecek.

Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda dergimizin Bilimsel Yayın Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Pala, meyve suyu endüstrisinin uluslararası düzeydeki tek çatı organizasyonu Uluslararası Meyve ve Sebze Suyu Birliği – International Fruit and Vegetable Juice Association (IFU) tarafından içinde Türkiye’nin de olduğu Güney Doğu Avrupa bölgesine büyükelçi olarak atandı.

Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ve 80 ülkenin üyesi olduğu IFU, meyve suyu ve genel olarak gıda üretim alanlarında oluşturulmuş, bilimsel komisyonlarla çalışmalarını yürüten uluslararası bir kuruluş. IFU bünyesinde çeşitli ülkelerden bilim insanları ve sanayi temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan bilim ve teknoloji, gıda analiz yöntenleri, mikrobiyoloji, gıda yasası yönetmelikleri ve pazarlama gibi komisyonlar bulunuyor. Ayrıca beslenme ve sürdürülebilirlik konularında da çalışma grupları faaliyet gösteriyor. IFU son zamanlarda WHO/FAO gibi Birleşmiş Milletler teşkilatlarıyla gıda etiketleri, beslenme, pestisitler, katkı maddeleri, bulaşanlar, hijyen, analiz yöntemleri, gıdalarda taklit ve tağşiş konularında çalışmalara ağırlık veriyor.

 

14 ÜLKEDEN SORUMLU OLACAK

IFU, dünya ölçeğinde çeşitli kıtalarda bulunan 10 bölge büyükelçileriyle faaliyetlerini sürdürüyor. IFU yönetim kurulu, geçtiğimiz günlerde Prof. Dr. Mehmet Pala’yı Güney Doğu Avrupa Ülkeleri Bölge Büyükelçisi “Regional Ambassador” olarak görevlendirdi. Mehmet Pala yeni göreviyle birlikte Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Kosova, Sırbistan, Yunanistan, Kıbrıs, İran ve İsrail’de yapılacak çalışmaların koordinasyonundan sorumlu olacak ve bu ülkelerde IFU’yu temsil edecek. Pala, gerek yaptığı bilimsel çalışmalar gerekse de gıda sanayinde üstlendiği görevler nedeniyle ulusal olduğu kadar uluslararası çevrelerde de tanınan bir isim.

 

Bu atamayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Pala, “Uzun yıllardan beri Bilimsel ve Teknik Komite üyesi olduğum IFU’nun 14 ülkeden sorumlu Güney Doğu Avrupa Büyükelçisi olarak atanmamdan hem ülkem hem de kendi adıma gurur duyuyorum. Yaptığım çalışmaların IFU gibi büyük ve saygın bir uluslararası kuruluş tarafından değerlendirilmiş olmasından da memnun oldum. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak üstlendiğim bu görevin başta ülkem olmak üzere bölge ülkelerine önemli katkısı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Gıda Teknolojisi Dergisi olarak, bu önemli görevinden dolayı Sayın Hocamız Prof. Dr. Mehmet Pala’yı kutluyor, kendisine başarılar diliyoruz.

IFU HAKKINDA

1949 yılında kurulan IFU, meyve suyu sektöründe söz sahibi olan 80 ülkeden 200’den fazla üyesiyle bu alandaki en büyük organizasyon olma özelliğini taşıyor. Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan IFU, 1953 yılında gerçekleştirdiği ilk uluslararası etkinliğinden bugüne etkinliklerine devam ediyor. 1997 yılında IFU’ya üye olan Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), birliğin organizasyonlarını takip ederek, alınan kararları, sektördeki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri Türk meyve suyu sektörüne taşıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Didem Eryar Ünlü: Dyson’dan “sorun çözen” mühendislik

Mühendisler tarafından yönetilen Dyson’ın odak noktası sürdürülebilir bir gelecek...

Alaattin AKTAŞ: İthal et, ye, iç, tüket, büyü; ithal et, ye, iç…

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde...

Emel Yiğit: “Dünya Süt Günü”nde süte destek beklentisi

Bugün Dünya Süt Günü. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım...

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4 büyüdü, tarım ve sanayi küçüldü!

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) Kahramanmaraş merkezli depremlerin gerçekleştiği...