Hatay’da 3 dakika arayla iki büyük deprem

0
504

Son dakika: Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin vurduğu Hatay’da iki deprem daha meydana geldi. Defne ilçesinde 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından Samandağ ilçesinde de 5,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 3 dakika arayla meydana gelen depremlerde 3 kişi yaşamını yitirdi, 213 kişi yaralandı. Depremin ardından kentte büyük panik yaşandı. Kentte arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

AFAD, saat 20.04’te merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Hatay’ın Defne ilçesinde meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı da salladı. Deprem şiddetli şekilde hissedilirken, vatandaşlar panikle kaçtı. Sarsıntı çevre illerde de hissedildi.

Deprem birçok ülkede hissedildi

Deprem Lübnan’da başkent Beyrut başta olmak üzere tüm kentlerde hissedildi. Paniğe kapılan vatandaşlar dışarı çıkarak toplanma alanlarına geçti. Deprem Suriye, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail ve Mısır’da da hissedildi.

3 dakika sonra 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Defne ilçesindeki depremin ardından merkez üssü Samandağ ilçesi olan 5,8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Defne ilçesinde saat 20.04’te 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 20.07’de Hatay’ın Samandağ ilçesinde de deprem gerçekleşti. 5,8 büyüklüğündeki deprem, 7 kilometre derinlikte oldu.

İşte dakika dakika yaşanan gelişmeler:

Enkaz altındaki bir kişiye ulaşıldı

Enkaz altında kalan 3 kişiden birine ulaşıldı. Ancak sağlık durumuyla ilgili herhangi bir bilgi yok. Hatay Gazi Mahallesi’ndeki enkazda kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Akşam 20.04’te Hatay’ın defne ilçesi merkezli 6,4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle yaralanan vatandaşlar, askeri helikopter ve 112 Acil Sağlık araçlarıyla Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine getiriliyor.

MERSİN’DE EĞİTİME ARA

Mersin Valiliği: Mersin İlimiz genelinde 21.02.2023 Salı günü eğitim öğretime (1) gün ara verilmiş, okullar tatil edilmiştir. Ayrıca, kamu kurumlarında çalışan hamile ve engelli personelimiz ile 10 yaş ve daha küçük yaşta çocuk sahibi olan kadın personelimiz idari izinli sayılacaktır.

AFAD AÇIKLAMA YAPTI

AFAD: Hatay ili Defne ilçesinde saat 20.04’te 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrası, en büyüğü 5,8 olmak üzere, 32 artçı deprem yaşanmıştır.

AFAD’dan yapılan açıklamada Bölgede, Hatay, Afyonkarahisar, İzmir, İstanbul, Sakarya, Erzurum, Samsun, Diyarbakır, Adana, Van, Kayseri, Denizli, Balıkesir, Artvin, Bartın, Uşak İl AFAD ekipleri, 112 Acil, itfaiye, JAK, PAK, CEKUT ve STK ekiplerince enkaz altında kalanlara yönelik çalışma yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “112 Acil’e 42 ihbar geldiği bilgisi alınmıştır. İhbarlar neticesinde 213 vatandaşımız çevredeki çeşitli hastanelere nakledilmiştir. Bölgede arama tarama çalışmaları devam ediyor. Gelişmeleri takip ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

SOYLU: 3 ÖLÜ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6,4’lük depremde üç kişinin yaşamını yitirdiğini ve 213 kişinin yaralandığını söyledi. Soylu bu depremlerim artçı değil müstakil depremler olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz