Güntay Şimşek: Havacılık sektörümüz afetlere ne kadar hazır?

0
463

Afetler tüm dünyada milyonlarca insanın refahını tehdit ediyor. İklim değişikliği, zayıf yönetim, insanların ve varlıkların doğal afetlere maruz kalan alanlarda yoğunlaşmasının artması, özellikle yoksul ve kırılgan ülkelerde afet riskini artırıyor.

Son on yılda 1,5 milyardan fazla insan, büyük maddi kayıplara mal olan afetlerden etkilendi. Yaşama veda edenlerin geride kalanlara bıraktıkları acılar, yaralılar ve engelli hale gelenlerle tablo daha da zorlaşıyor. Afete hazırlık önlemleri ve planlama, afetlerin etkilerini azaltıyor, ama dünya bu açıdan iyi sınav veremiyor.

Afet bölgelerine yardımların zamanında ulaşmasını sağlamak için havalimanları ve havacılık sektörü ise şu an en hayati önem taşıyan ulaşım sistemi olarak dikkat çekiyor. Bu sebeple havalimanlarının gerekli hallerde insani yardım akışını iyi sağlayabilmeleri için hazırlık ve tedbir gerekiyor. Otoritelerin personeli yönetme becerisi, insani yardım kalitesi ve zamanında teslim en önemli husus. Maalesef bu üçünü de bu depremde beceremedik, fakat depremden günler sonra sahada iyi gösteri yapanlar oldu.

Türkiye bu depremde yardımların zamanında ve gerekli olan yerlere ulaştırılmasında lojistik planlama sorunu yaşadı. Sahip olduğumuz sivil, kamu ve askere ait uçak ve helikopterlerin böyle bir felakete hazır olmadığını tecrübe ettik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz