Güneş tarlası 2 milyon eve ışık, koyunlara otlak olacak

Kalyon Enerji CEO’su Dr. Murtaza Ata, Karapınar GES sahasını küçükbaş hayvanların otlamasına da açtıklarını belirterek, “Endemik bitkilerin yetiştiği sahada 600 koyun için pilot çalışmamız tamamlandı. Bu tür sahaların mera olarak kullanılmasını Tarım Bakanlığı’na da önereceğiz” dedi.

Kalyon Enerji, Konya Karapınar’daki güneş enerji santrali sahasını küçükbaş hayvanların otlaması için kullanımına açtı. Pilot çalışması 600 koyun otlatmasıyla tamamlanan 1,1 milyar dolarlık yatırımla kurulan GES sahasında hedef, güneş panellerinin gölgeleme etkisinden faydalanarak çölleşmiş toprağı koyunların otlatılabileceği meraya dönüştürmek.

“Komşu köylere de açacağız”

Kalyon Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Dr. Murtaza Ata, yenilenebilir enerji yatırımı Karapınar GES’in yüzde 100’ünün devreye girdiğine işaret ederek, “Yılda 3 milyar kilovatsaat elektrik üretiyor. Bu da Türkiye’de tüketilen yıllık elektriğin yaklaşık yüzde 1’ine denk geliyor.

2 milyon nüfuslu bir şehrin elektik ihtiyacın karşılayacak kapasitede. Bu yatırımla yıllık 600 milyon dolar döviz ikamesini karşılamasının yanı sıra, 1.7 milyon ton karbon salınımını azalttık” diye konuştu. Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santrali konumundaki tesiste, ilk kez bir hayvan otlatma uygulamasının da hayata geçirildiğini duyuran Ata, şöyle devam etti: “3,5 milyon panelden oluşan Kalyon Karapınar GES’te, 70 koyun ile başlayan 600 koyuna kadar ulaşan deneme çalışmalarımız tamamlandı.

Ot verimi, sürü davranışları ve koyunların saha ile etkileşimlerini gözlemledik ve olumlu sonuçlar aldık. Alandan en üst seviyede yararlanılması için komşu köylerimizdeki sürü sahiplerimize de sahamızı açacağız. Güneş enerjisi santralimizin bir güneş çiftliğine dönüşmesini teşvik edeceğiz..”

“Vasıfsız arazi yeşil olacak”

Kalyon Karapınar GES’in, yüzey suyu ile örtülü olması ve tuz oranının fazla olması nedeniyle Türkiye’nin en vasıfsız arazisi üzerine kurulduğunu ve Mart 2023 tarihinde tam kapasite hizmete girdiğini anlatan Ata, “Arazi tarımsal üretim ve hayvancılık için elverişli değildi. Ancak zaman içinde toprağın veriminde ve bitkisel çeşitlilikte artış gözlemledik.

Güneş panellerinin gölgelemesi sonucu, mikro iklim oluştu, sıcaklık kontrolü sağlandı ve toprak tabakasının su tutma kapasitesinin artması ile verimi de arttı” dedi. Otlatma pilot uygulamalarını, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile paylaştıklarını açıklayan Ata, “Güneş santrali sahalarının otlak olarak kullanılması için bir çalışma yaptık. Bunu bir rapor haline getirdik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...