Girişimde bilişim popüler tarım yükselişe geçti

Bu haftaki sayfamızda girişimcilik eko sistemine adım atacaklar için hem hangi sektörlerin gündemde olduğu hem de devam eden girişimcilik programları hakkında bilgiler paylaştık. Bilişim, e- ticaret ve tarım sektörü ile sosyal girişimcilik alanındaki yükselişe dikkat çektik.

Girişimciler ihtiyaçları öngörüp, yeni fikirler üretmek için gerekli olan becerileri kullanarak ilk adımı attıklarında heyecan verici süreç başlıyor. En iyi iş fikirleriyle yola çıkanların karşılaştıkları başarısızlar ise onların hedeflerine ilerlerken o uzun ve dikenli yolculuğun olmazsa olmazları oluyor. Önemli olan ise sürekli deneyerek en doğru yönteme ulaşma çabasından vazgeçmemek.

Bu noktada girişimcilerin cesaretlerini destekleyerek, kendilerine rehberlik edecek kurum ve kuruluşlara ulaştıklarında ise başarı kaçınılmaz hale geliyor. Başarılı örnekler de yeni girişimcilere ilham kaynağı olurken, en temelde inovatif ve yaratıcı bir fikir geliştirmek önem taşıyor. Son zamanlarda girişim dünyasının en fazla gelişim gösterdiği alanları da girişim dünyasına adım atmak isteyenler için derledik:

– Bilişim Sektörü: Bilişim sektörü, teknolojinin hızla geliştiği ve sürekli olarak yeniliklere açık olduğu bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu sektöründeki girişimler, yenilikçi ve yaratıcı olmalıdır. E-ticaret süreçlerinin ve bilişim sektörünün kalbi olan yazılım geliştirme, rekabetin tüm dünyada hızla arttığı bir ortamda şirketler için önem taşıyor. Rekabet ortamı var olduğu sürece bilişim sektörü geleceği en parlak olan sektörler arasında başrolde olacak gibi görünüyor.

-E-Ticaret Sektörü: Hızla gelişen teknolojiyle birlikte ticari faaliyetler büyük oranda dijital dönüşüme entegre oluyor. Günümüzde ticarete atılmak isteyen pek çok girişimci tercihini fiziksel mağaza açmak yerine e-ticaret sitesi kurmaktan yana kullanıyor. Her geçen gün büyük bir ivmeyle güçlenmeyi sürdüren bu sektörde hiçbir kuruluşa bağlı kalmadan ticaret yapmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen milyonlarca girişimci şansını deniyor. Ürün ve hizmetlerin elektronik yollar ile hedef kitlelere ulaştırılması yaygınlaşarak günümüzün ve geleceğin trendleri arasında çoktan yerini aldı.

– Sosyal Girişimcilik: Geleneksel girişimcilikten farklı olarak, ağırlıklı amacı sosyal yarar yaratmak olan sosyal girişimcilik, elde ettiği kârı bu amaç için kullanıyor. Çevre, işsizlik, kadın hakları, eşitlik gibi yaygın sosyal sorunların çözümü için geliştirilen girişimler, sosyal girişimlere örnek olarak gösteriliyor. Geleneksel girişimcilikte olduğu gibi sosyal girişimde de kâr elde etmek amaçlanırken, sosyal girişimciliğin başarısı, toplumsal değer yaratması, bir toplumsal sorunu çözmesiyle ölçülüyor. Sosyal girişimcilik, sosyal fayda sağlaması ile son yıllarda tüm dünyada öne çıkıyor.

-Tarım sektörü: Tarım sektörü, insanların doğal kaynaklara olan ilgilerinin artması ve sağlıklı yaşam trendlerinin yükselmesiyle birlikte önemli bir dönüşüm geçiriyor. Geleneksel tarım uygulamalarının yanı sıra, tarım turizmi ve tarım girişimciliği gibi yenilikçi alanlar, doğaya dönüş ve sürdürülebilir tarım fikrini destekleyerek büyük bir ilgi görüyor.

Modern tarım yöntemleri de tarım endüstrisinde verimliliğe büyük katkı sağlıyor. Tarım sektöründeki girişimleri başarıya götüren etkenler ise; organik ve kaliteli gıda talebine olan artış, tarımda birçok birincil üretim faaliyeti için rekabet avantajının varlığı, özel sektörün her türlü işletme düzeyinde tarımsal işletmelere girmeye istekli olması, kadınlarda ve çocuklarda yetersiz beslenmeyi azaltmanın gerekliliği, hanelerde ve ulusal çapta tüketilen gıdaların güvenliğini sağlama ihtiyacı olarak beliriyor.

Yeni bir girişime adım atmayı planlayanlar, faaliyet gösterecekleri sektörü belirledikten sonra pazar araştırması ve analizi, stratejik iş planı oluşturma ve uygun teşviklerden yararlanma gibi adımları izleyerek, işletmelerini büyütmek için harekete geçebilirler. Devlet kurumları, özel sektör ve üniversitelerin girişimcilik ekosistemine hizmet eden ve girişimcilere rehberlik eden eğitim, yarışma ve gelişim programlarını takip etmek de bir o kadar önemli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda güvencesi için ciddi tehdit: Topraktaki potasyumun tükenmesi

Toprakta potasyum eksikliği, besicilik ve tarım için büyük bir...

Meteoroloji yeni hava durumu raporunu yayımladı! Bakan Özhaseki’den uyarı

Meteoroloji yeni hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Hava sıcaklıklarının...

USK’den çiğ süt fiyatı kararı

Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatını üreticinin...

Çitlekçi’den Türkiye kuruyemiş haritası! Hangi ilin tercihi ne?

Tüketicilerin Çitlekçi markasıyla tanıdığı Tunçlar Holding, 81 ilin kuruyemiş...