G7’den açlık krizi uyarısı

Ukrayna, limanlarında bekleyen 25 milyon ton tahılı ihraç etmenin yollarını ararken, alternatif olarak görülen Hindistan’dan buğday ihracatına yasak geldi. G7 ise küresel açlık krizi uyarısı yapıyor.

Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok ülkenin Ukrayna’daki savaşın ardından buğday alımları için yöneldiği Hindistan buğday ihracatını yasaklarken, G7’den açlık krizi uyarısı geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock G7 ülkelerinin acil bir şekilde Ukrayna tahıl ihracatına alternatifl er aradığını ve Rusya’nın devam ettirdiği savaşın küresel bir açlık krizine yol açabileceğini söyledi. Ukrayna’nın 25 milyon ton tahılı limanlarda takılmış durumda. G7 dışişleri bakanlarının Almanya’da gerçekleşen 3 günlük toplantısı sonrası konuşan Baerbock, “Ukrayna’nın 25 milyon ton tahılı Rus güçleri tarafından Ukrayna limanlarında bloke edilmiş durumda – dünyanın acilen ihtiyacı olan tahıl bu” diye konuştu. Baerbock “(Limanlardan) çıkarabileceğimiz her bir ton, bu açlık kriziyle mücadeleye yardımcı olacak. Şu anda her hafta kritik öneme sahip” dedi.

“Rusya, limanlardaki tahılın çıkmasına izin vermiyor”

G7 bakanlarının toplantısında önemli bir yer kaplayan açlık krizi riski, toplantının sonuç bildirgesinde de vurgulandı. Bildirgede “Rusya’nın savaşının yakın tarihin en ağır gıda ve enerji krizlerinden birini oluşturduğu, bu durumun şimdi dünya genelinde en kırılgan nüfusları tehdit ettiği” belirtildi. G7 küresel gıda güvenliğinin sağlanması için atılacak koodine adımları hızlandırmayı ve en güvenilir müttefiklerinin gıda güvenliğine destek olmayı taahhüt etti. Baerbock’un ifadeleriyle gıda krizini çözmenin en kolay yolu Rusya’nın operasyonlarını durdurması ve tahılın Ukrayna limanlarından çıkmasına izin vermesi. Ancak Baerbock gıda fiyatlarının normalleşmesini sağlayacak bu adım için “Fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den bunun olabileceğine ilişkin bir sinyal gelmedi” dedi.

Hindistan’ın yasağı ve kuraklıklar krizi daha da kötüleştirecek

Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından Ukrayna’nın savaş nedeniyle tahılını ihraç edememesi, tahıl fiyatlarında yıl başından bu yana yaşanan yükselişi daha da hızlandırdı. Cumartesi günü Ukrayna’daki sıkıntıların ardından buğdayda bir alternatif olarak öne çıkan Hindistan’ın da buğday ihracatını yasaklaması, G7’nin açlık krizi uyarılarını destekleyen bir gelişme. Yeni Delhi hükümeti, ihracat yasağının “ülkenin genel gıda güvenliğini yönetebilmek amacıyla” tasarlandığını belirtti. Ayrıca dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan kuraklıklar da buğday fiyatlarını yükseltiyor.

Buğday ihracatını 10 milyon tona çıkaracaktı

ABD Tarım Bakanlığı tahminlerine göre küresel buğday üretimi bu üretim sezonunda son dört yılda ilk kez düşüş kaydedecek. Hindistan’ın yasağı ile birlikte uzmanlar gıda fiyatlarının daha da yükseleceğini ve özellikle gıdada Hindistan’dan tahıl ithalatına bağımlı olan fakir ülkelerde açlığın artacağını belirtiyor. Ukrayna’nın 24 Şubat’ta işgal edilmesinin ardından kesintiye uğrayan tahıl ihracatı nedeniyle alıcı ülkeler Karadeniz Bölgesi’nen sonra dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisi Hindistan’dan alım yapmaya başlamıştı. Yasaktan önce Hindistan’ın bu yıl 10 milyon ton ile rekor buğday ihracatı yapması planlanıyordu. 2021-22 sezonunda (martla biten 12 ay) Hindistan 7 milyon ton buğday ihracatıyla da rekor kırmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Özgür Özel Buğdaya yüzde 10 zam verenlere, yazıklar olsun”

CHP lideri Özgür Özel, Tekirdağ'da gerçekleşen Buğday Mitingi için...

Gazi Kutlu: Kivide ihracat yüzde 35 azaldı, ithalat yüzde 321 arttı

Bu yılın ilk dört ayında kivi ihracatımız 5,4 bin...

Ozan Gündoğdu: Buğday fiyatını Şikago belirliyor

Buğday üreticileri dertli. Bugün Tekirdağ’da CHP’nin buğday mitingi var....

Akdeniz Meyva Sineği Mücadelesinde gelinen nokta

Adana Valiliğinden Çifçiye Müjde Perşembe günü valimizin başkanlığında tarım...