Fiyatı üretici belirlesin

Elazığ’da üzüm üreticileri, yaklaşan bağbozumu öncesinde alım yapan şirketlere karşı birleşti. Talepleri ise alım fiyatlarının en az 18 lira olması.

Ülkenin üzüm yetiştiriciliğinde önemli kentlerinden olan Elazığ’da bağbozumuna sayılı günler kaldı. Elazığ’ın merkeze bağlı Koruk, Dambüyük ve Esenkent köylerindeki üreticiler, üzüm endüstrisine karşı fiyatları kendileri belirlemek için mücadele başlattı. Üreticiler, alıcı şirketlerinin ekonomik girdileri hesaplamadan fiyat belirlediklerine dikkat çekti, kararı bu yüzden aldıklarını belirtti. Üreticilere göre üzüm fiyatı en az 18 TL olmalı.

Üreticiler, şu açıklamayı yaptı: “Üreticilerin hakkı, ekonomik girdilerin hesaplandıktan sonra ürün fiyatının adil bir şekilde belirlenmesidir. Bu krizden daha az etkilenmek adına taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz. Fiyatlar, ürünlerin alımı gerçekleşmeden üreticilerin ekonomik girdileri hesaplanarak belirlenmeli. Ürün fiyatı en az 18 TL olmalı. Üreticiler muhatap alınmalı.”

SÖZ SAHİBİ OLMALILAR

Konuyu değerlendiren Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu, üreticinin söz sahibi olmak istediğini kaydetti. “Ürün fiyatları belirlenirken şirketler ön plana çıkıyor” diyen Çobanoğlu, şöyle devam etti: “Şirketler kendi aralarında anlaşıp fiyat sınırlaması koyarak alım yapıyorlar. Üreticilerle pazarlık bile etmiyorlar. Cumhurbaşkanı, Manisa’da kuru üzüm fiyatı açıklaması yaptı. ‘Bu fiyat iyi mi’ diye yanında sorduğu şahıs, aynı zamanda yaş üzüm ihracatçısı ve önemli bir şirketin başındaki kişi… Bu yüzden Elazığ’daki üreticilerin mücadelesi çok kıymetli.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Banu Şen: Tropikal tarım cenneti: Alanya

Türkiye’de avokado yetiştiriciliği 1970’li yılların başında başlıyor. O dönemde...

Didem Eryar Ünlü: Dünyayı kirletenler yılda 209 milyar iklim tazminatı ödemeli!

Mevcut eylem planlarıyla dünya 2.7 derecelik bir ısınmaya doğru...

Meteoroloji’den 25 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iki il için ‘turuncu’, 23 il için...

İYİ Parti’li Kahveci: Buğday ve arpa alım fiyatlarını ilan ediyoruz!

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı...