‘Fındık fiyatları bilinçli şekilde düşük tutuluyor’ iddiası

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatlarının bilinçli bir şekilde düşük tutulduğunu iddia etti.

Fındık TV’ye konuşan Soydan, fındık üreticilerinin, belirli aktörler tarafından fiyatların manipüle edildiği konusunda yoğun endişe duyduklarını dile getirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2023 kabuklu fındığın kilogram fiyatını 130 TL olarak belirlemesine rağmen piyasada dolaşan rakamların 117 TL civarında dolaşıyor olması, üreticide endişe yaratıyor. Son bir aydır fındık fiyatlarının sabit seyretmesi üreticiyi endişelendirirken, gözler Temmuz’da başlayacak yeni hasat sezonuna çevrildi. Üretici, yeni hasat sezonunda fındık fiyatlarında iyileştirici bir gelişme bekliyor.

2024 FINDIK FİYATLARI MERAKLA BEKLENİYOR

Yeni sezon için gözler TMO’nun açıklayacağı fındık taban fiyatlarında. TMO’nun 2024 fındık fiyatlarını ise ne zaman açıklayacağı henüz belli değil. TMO’nun belirleyeceği taban fiyat, piyasa rakamlarını doğrudan etkileyecek en önemli etmenler arasında…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinin yaşadığı tedirginliği Fındık TV’ye anlattı. Soydan, fındık fiyatlarının 117 TL seviyesinde seyrettiğini söyledi. Fındık fiyatlarının şu anda bu rakamları hak etmediğini söyleyen Soydan, “130-135 liraya kadar yükselen fındık fiyatlarında, üreticide olmamasına rağmen aslında sektörde, alıcılarda da yeterli fındık olmamasına rağmen bir düşüş gördük.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...