Fatoş Karahasan: Vegan ürün pazarı 2025’te 22 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak

Sağlıklı atıştırmalık pazarı 2022 yılını küresel olarak 92.4 milyar dolarla kapattı. 2032 yılına kadar da her yıl yüzde 6,8 büyüyeceği ve 178.3 milyar dolar seviyesine ulaşılacağı öngörülüyor. Veganların sayısının ise dünya çapında 79 milyona ulaştığına yönelik araştırmalar var. Vegan sayısı 2014 ve 2020 yılları arasında Hollanda’da yüzde 645, Yunanistan’da yüzde 590, Türkiye’de ise yüzde 395 oranında artmış.  2025 yılına kadar vegan ürün pazarının 22 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağı düşünülüyor.

Küresel glutensiz atıştırmalık pazarının değeri 2021’de 843,6 milyon dolar olarak gerçekleşti. Pazarın, 2031’e kadar yüzde 8,3’lük bir oranla büyüyeceği ve 1,8 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Türkiye’de sağlıklı ve organik atıştırmalık pazarı günden güne büyüme trendi gösteriyor. Sağlıklı ve organik atıştırmalık Türkiye genelinde yaygın dağıtımı olan firma sayısı 10’a yakın.

Organik atıştırmalık pazarında tümü yerli sermayeyle kurulan,  dağıtım ağı, ürün yelpazesi ile Türkiye’deki tek firma olan Humm Organic’in  gelişim öyküsünü şirketin Genel Müdürü Şirin Işık’tan dinledik.

Üç kadın girişimcinin kurduğu Humm Organic son üç yılda 3 kat büyüdü, sıra ihracatta

Humm Organic 2017 yılında, üç kadının kendi annelik deneyimlerinden yola çıkarak, çocukların sağlıklı beslenmelerine katkı sağlamak misyonuyla kuruldu. Renkli ve eğlenceli ambalajıyla çocukların dikkatini çeken tasarımlarıyla,  sağlıklı beslenmeyi sevdirmeyi hedefledi.

Humm Organic  Türkiye’de bir ilke imza atarak; organik sertifikalı, şeker ilavesiz, vegan, glutensiz ve üstelik yüzde 100 organik tarımla üretilmiş hammadde içeren; kurabiye, grisini, bar, kek ve yumuşak şeker gibi ürünleri piyasaya sürdü.  Zaman içinde, marka yetişkinlerin de tercihi oldu. Böylece, 3 kadın girişimcinin çıktığı yolculuk, alanında uzman ve genç ekibiyle sürdürülebilir şekilde büyüyen kurumsal bir yapıya dönüştü.

Humm Organic nasıl farklılaşıyor?

Markamızın temelini, sağlıklı, organik, vegan ve özellikle de çocuklar için uygun atıştırmalık ürünler oluşturuyor. Bunlar, katkı ve koruyucu madde içermeyen, renklendirici ve ilave şeker bulundurmayan, yüzde 100 organik ürünler. Yüksek besin değerine sahip; kimyasal gübre kullanılmayan, yüksek toprak kalitesinde yetişen, organik tarımla üretilen içeriklerden oluşuyor. Yani temiz içerikli gıdalar…

Humm Organic’i ayrıştıran en önemli özelliklerden biri de lezzet. Sağlıklı ürünlerin lezzetli olmadığına dair yanlış bir algı var, biz Türk damak tadına uygun lezzetlerimizle  bu algıyı kırmayı başardkı.

Hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Humm Organic ailesinde; kurabiye, kraker, grisini, bar, kek, yumuşak şeker ve kahvaltılık gevrek gibi 16 farklı lezzet bulunuyor. Mevcut ürünlerimizden 13’ü vegan. Tamamı şeker ilavesiz, süt ve süt ürünleri içermiyor. 5 ürünümüzse hem vegan hem de glütensiz. Ürünlerin bazında buğday ve karabuğday unu, siyez unu, yulaf ezmesi kullanıyoruz. Ayrıca keçiboynuzu, zencefil, hurma, elma, tahin, bal, pancar, tarçın gibi besin değeri yüksek vücudun ekstra ihtiyacı olan hammaddeleri kullanmaya özen gösteriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması 2024

https://www.youtube.com/live/kgCGmjLuZT8?feature=shared  

Gazi Kutlu: Türk tarımının geleceği açısından karamsar veriler: Çiftçi yaşlanıyor ve üretimi de ancak borç alarak yapabiliyor

Kredi Kayıt Bürosu’nun 5 yıldır aralıksız sürdürdüğü “Tarımsal Görünüm...

Çiftçilere 72 milyon 554 bin lira tarımsal destekleme ödemesi yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, 72 milyon 554 bin liralık...

Erdoğan duyurdu: Çiftçi ve üretici kredilerinde limitler artırıldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küçük ekipman kredisi 250...