Et fiyatlarında yükseliş devam ediyor! Karkas kesim fiyatı 163.9 liraya çıktı!

0
485

Karkas kesim fiyatları yükselmeye devam ediyor. Önceki hafta (9 Şubat) 16 lira birden yükselen karkas kesim fiyatları geçtiğimiz hafta da 8.6 lira arttı. Buna göre dana yağsız karkas kesim fiyatı Türkiye ortalaması 163.87 lira olurken, kuzu karkas kesim fiyatı da 4.7 lira artarak 146.03 lira oldu.

Uzun bir süredir fiyat artışı yaşanmayan karkas kesim fiyatlarında son haftalarda yaşanan artışlar dikkat çekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, et fiyatlarında sözde spekülasyon bulunduğunu gerekçe göstererek, Avrupa ve Güney Amerika’dan toplam 20 bin baş kasaplık hayvan ithalatı yapmıştı. Ancak yapılan kasaplık hayvan ithalatı da karkas kesim fiyatlarındaki yükselişi durduramadı.

KARKAS KESİM FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Karkas kesim fiyatları uzun bir süredir artmazken, son haftalarda yaşanan artışlar et fiyatlarını da yükseltiyor. Karkas kesim fiyatlarının artmasında ana neden olarak maliyetlerdeki artışlar ve ülkede yeterli kesimlik hayvan bulunmaması gösteriliyor.

Hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar, Türkiye’yi büyük bir et krizi ile karşı karşıya bırakırken, karkas kesim fiyatlarında önlenemeyen yükseliş, yeni kasaplık hayvan ve et ithalatını gündeme getirecek.

TARIM BAKANLIĞININ ÇİĞ SÜT FİYATLARINI BELİRLEME YETKİSİ YOK!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılında kurlarda yaşanan artışla birlikte yem fiyatlarında ciddi artışlar olurken, çiğ süt fiyatlarında aynı oranda artışlar yapmaması ülkede ciddi dişi hayvan kesimine neden olurken, bu da ülkede kesimlik hayvan sayısının da azalmasına neden oldu. Tarım ve Orman Bakanlığının çiğ süt fiyatını artan maliyetler karşısında belirleme yetkisinin olmaması ülke hayvancılığına büyük bir darbe vuruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz