Et fiyatlarına 1 milyar dolarlık ithalatta çözüm olmadı! ESK’nın kamuoyundan gizlenen ithalat bilgileri ortaya çıktı!

Türkiye, 2023 yılında Et ve Süt Kurumu (ESK), TİGEM ve özel sektör tarafından yapılan besilik ve kasaplık hayvan ithalatına toplam 831 milyon 966 bin dolar öderken, ESK tarafından yapılan karkas ve kemiksiz et ithalatına ise 203 milyon 594 bin dolar ödendi. Türkiye’nin 2023 yılı canlı hayvan ve et ithalatının toplamı ise 1 milyar 35 milyon dolar oldu.

TARIMDAN HABER ÖZEL / Kamuoyundan gizlenen 2023 yılı canlı hayvan ve et ithalat bilgilerine Tarımdan Haber ulaştı!

Türkiye, 2023 yılında et fiyatları ile mücadele etmek için özel sektör ve devlet kurumları ile dört koldan canlı hayvan ve et ithalatı yaptı. Özel sektör ve devlet kurumlarının yaptığı toplam ithalat 1 milyar doları aştı. Ancak yapılan bu yoğun ithalata rağmen, vatandaşın rahat rahat et tüketememesi, izlenen politikalardaki çarpıklığı gözler önüne serdi.

2023 yılında kasaplık hayvan ve et ithalatı ESK tarafından yapılırken, besilik hayvan ithalatı ise özel sektör tarafından gerçekleştirildi. 

ESK 2023 YILINDA CANLI HAYVAN VE ET İTHALATINDA YENİ BİR REKORA İMZA ATTI!

Et ve Süt Kurumu, 2023 yılında canlı hayvan ve karkas et ithalatında yeni bir rekora imza attı. Kurumun yaptığı ithalatla ilgili bütün bilgiler kamuoyundan gizlenirken, Tarımdan Haber ESK’nın 2023 yılında yaptığı ithalatla ilgili bütün bilgilere gümrük verilerinden ulaştı.

ESK CANLI HAYVAN VE ET İTHALATINI HANGİ ÜLKELERDEN VE HANGİ FİRMALAR ÜZERİNDEN YAPTI?

ESK, hangi ülkeden kesimlik canlı hayvan ithal etti? Karkas ve kemiksiz et ithalatı hangi firmalar üzerinden yapıldı? Canlı hayvan ve et ithalatına Euro ve Dolar bazında kaç liradan yapıldı? Bu ithalatlara ne kadar döviz ödendi? ESK’nın yaptığı ithalatla ilgili kamuoyundan saklanan bütün bilgiler bu haberde… 

Sözde et fiyatlarının yükselmesini engellemek için yapılan yoğun ithalata rağmen, et fiyatlarının yükselmesi ithalattaki politikasızlığı gözler önüne sererken, 1 milyar dolarlık ülke kaynağının da yurt dışına transfer olmasına neden oldu.

ESK, 2023 yılında özellikle kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında rekor kırarken, yapılan bu yoğun ithalatın da belli firmalar üzerinden yapılması dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tarım Bakanlığından belediyelerin tarımsal faaliyetlerine tedbir! CHP’li belediyelerin çalışmaları kısıtlanabilir!

Tarım Bakanlığı, desteklerin görünürlüğünü azalttığı gerekçesiyle belediyelerin tarımsal faaliyetlerine...

AB’den Türkiye’nin iki ürününe daha coğrafi işaret!

Osmaniye Yer Fıstığı ile Bingöl Balı’nın AB Komisyonu kararıyla...

Meteoroloji’den çok sayıda il için uyarı: Gök gürültülü sağanak bekleniyor

Meteoroloji 14 Temmuz hava durumu raporunu yayımladı. 9 il...

Pembe maskeyle işe koyuldular, 250 kovan desteğini aldılar

Van'ın Gevaş ilçesinde kooperatif kuran ve pembe arıcılık kıyafetleriyle...