Esra Sultan AZİZOĞLU: Zeytin ve zeytinyağı tarihi rekor seviyesinde

0
317

Son yıllarda Türkiye’deki zeytin ağacı sayısındaki yükselme ve zeytinyağı üretiminde tahmin edilen artışın sağlandığı görülüyor. Türkiye, geçtiğimiz sezonda 450 bin tonluk zeytinyağı üretimi ile 730 bin ton üretim gerçekleştirdi. Cumhuriyet tarihi boyunca bir ilke imza Türkiye, İspanya’dan sonra Dünya liginde ilk defa ikinci sıraya yükseldi.

Zeytin ve zeytinyağı sektörü, gelinen noktada sezon dışı olan kış aylarında yaklaşık beş ay boyunca 500 bin kişiye istihdam sağlıyor. Butik üretici ve müstahsil sayısı olarak bakıldığında ise yaklaşık 320 bin aile işletmesi mevcut. Doğrudan yaklaşık 2,5 milyon kişinin geçimini sağladığı sektörde yine yaklaşık 10 milyon kişiye doğrudan ve veya dolaylı istihdam sağlandığı öngörülüyor. Bu yıl hem üretimde hem de ihracatta rekor yaşayan zeytin ve zeytinyağı artık uluslararası düzeyde raflarda yerini almak için hazırlanıyor.

‘Var ve yok’ yıllarına göre değişen ihracat rakamlarına bakıldığında son beş yılda 50 bin tonlarda olan Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatının bu yılın ilk üç ayında 100 bin tonu aştığını görüyoruz. Rekolte zamanındaki verim artışının üretici ve bu işin ticaretini yapanlar tarafından sevinçle karşılanması, aynı zamanda diğer üretici ülkelerdeki verim düşüşü ile 2-2,5 avro civarındaki uluslararası fiyatların 5 avrolara kadar yükselmesi üretici tarafından sevinç ve memnuniyetle karşılandı.

Geçtiğimiz günlerde Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Dr. Mustafa Tan ve Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci ile sohbet etme şansımız oldu. Sektörün geldiği noktayı ve olması gereken başlıkları değerlendirdiğimiz sohbetlerimizde başkanların ortak fikri artık zeytinyağının uluslararası raflarda yerini alması gerekliliği.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz