Erhan Gülenç: Ekolojik tarım bahane Foça talanı şahane!

İzmir’de varlıklı kesimlerin tarım arazileri üzerinde ‘ekolojik tarım turizmi’ kisvesi altında yaptığı ‘gayrimenkul projeleri’ artık İzmir’in talanına döndü.

Burada özellikle hedef seçilen yerlerin başında Foça geliyor. İlçede bu tip projeler art arda ortaya çıkıyor. Bu konuda İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanvekili olan Ali Talak’ın öncülüğündeki dermek üyelerinin kurdukları kooperatifler aracılığıyla Foça’da hayata geçirmek istediği Mid Phokaia Ekoköy Projesi’ni bu köşede birkaç kez gündeme getirdik. Meslek odalarının da tepki gösterdiği projeyle ilgili tartışmalar sürerken şimdi de buna benzer bir başka proje gündeme geldi. O projenin ismi ise, “Foça Yeniköy Cennet Bahçeleri”… Tanıtım broşürüne göre, projeyi Menderes merkezli gözüken Ladin Gayrimenkul şirketi yürütüyor.

“MEVZUATA AYKIRI”
İZSİAD üyelerinin projesine ilk dikkat çeken isim İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Üyesi AK Partili Hüsnü Boztepe olmuştu.
Bu seçimde Cumhur İttifakı’ndan Foça Belediye Meclis üyesi adayı olan Boztepe, şimdi de Cennet Bahçeleri projesini kamuoyu gündemine taşıdı. Boztepe’nin yaptığı açıklamalar ilçede durumun vehametini ortaya koyuyor. Bu projenin de tarım arazisi üzerinde yapılmak istendiğine dikkat çeken Boztepe, bu projenin de imar kanunu ve yönetmeliklere aykırı olduğunu savundu.

BELEDİYELERE ÇAĞRI
Boztepe, “İmar durumu olmayan, bu tür işlemler tarım alanlarında yapılıyor. Bakanlık, Büyükşehir ve ilçe belediyesinin yaptığı planlarda görünmeyen işlere ruhsatlar kesiliyor. Belediyelerin bu tür çevre katliamı anlamına gelen işlere onay vermemesi gerekir. Ekolojik tarım turizmi adı altında yürütülen projeler, çevresel ve yasal düzenlemeleri aşarak bir rant kapısı haline geliyor. Buradan yeni dönemde görev yapacağım Foça Belediyesi’nin yetkililerine sesleniyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...