Emel Yiğit: Çayda kalite ve tanıtım sorunu

0
322

İklim değişikliği her yeri olduğu gibi çay bahçelerini de etkiliyor. Her ne kadar geçen hafta Çaykur alıma başladıysa da hava koşulları nedeniyle tam olgunlaşma­nın olmadığı belirtiliyor. Önümüzdeki haf­tadan itibaren çay hasadı yoğunluk kaza­nacak. Bu yıl Rize, Artvin, Trabzon ve Gire­sun’da yaklaşık 204 bin çay üreticisi uygun hale gelen bölgelerde yaş çay hasat edecek.

Çay, bölge ekonomisinin fındıkla bera­ber amiral gemisi. Ancak sorunlar çok. Rize Ticaret Borsası raporuna göre bu sorunlar­dan biri özensizlik… Tarlaların bakımsız­lığı yüzünden kalitesiz ürün elde edildiği ve bundan dolayı fabrikaya gelen kalitesiz yapraktan, yüksek kalitede ürün elde etme şansı bulunmadığı belirtiliyor. Çarpıcı bir noktaya da dikkat çekiliyor. Bu nokta kaçak olarak kullanılan zirai ilaçlar. Yabancı otla­rın temizlenmesi için yapılan kaçak ilaçla­ma hem çevreye hem çaya zarar veriyor ki bu, gelecek için tehlike çanları demek.

Toplama zamanlarında fabrikalarda ya­şanan izdiham nedeniyle çayların uygun­suz koşullarda bekletilmesinin de kalite sorunu yarattığı belirtiliyor. Yaş çayların çuvallarda ezilerek veya arabalarda çiğne­nerek taşınması kaliteyi düşürüyor. Çay bahçelerinin bir kısmının ekonomik öm­rünü doldurması, tekniğe uygun budama­ma yapılmaması diğer sorunlardan. Özetle doğanın bize verdiği armağanlardan birine yine sahip çıkamıyor, özen göstermiyor ve dünya ölçeğinde olmamız gereken yerin al­tında kalıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz