Eksun Gıda, yılı 130 bin ton un ihracatıyla kapatacak

Eksun Gıda, üretim ve ihracatta hedef büyüttü. Sinangil markasıyla perakende pazarında faaliyet gösteren şirket, yılın ilk yarısında 52 bin ton un ihracatı yaparken, yıl sonunda ise bu rakamı 130 bin tona çıkarmayı hedefliyor.

MEHMET HANİFİ GÜLEL

Bu yıl 60’ıncı yılını geride bırakan Sinangil markasının yanı sıra Sinangil Gluten Yok markasıyla 200’den fazla ürün çeşidini bünyesinde barındıran Eksun Gıda, üretim ve ihracatta hedefini yükseltti. Şirket, yıl sonunda un ihracatını 130 bin tona çıkarmayı planlıyor.

Türkiye perakende un pazarında önde gelen şirket olduklarını ve dünyaya un ihrcatı gerçekleştiren öncü şirketler arasında yer aldıklarını ifade eden Eksun Gıda Fabrikalar ve Tedarikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sabri Yıldız, “Tekirdağ ve Konya’da olmak üzere yaklaşık 96 bin metrekarelik iki ayrı tesiste üretim yapıyoruz.

Yılın ilk yarısında 2,4 milyar TL’nin üzerinde satış yaptık. Yine Tekirdağ fabrikamızda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ArGe merkezimizde ihtiyaca göre un anlayışını ve sosyal sorumluluğu gözeterek, bu yıl 3 yeni projeyi daha devreye aldık. Nitelikli un üretiminde yeni çalışmalar hayata geçirdik’’ dedi.

İlk altı aylık ciro artışı % 48

Türkiye’nin yıllık ortalama 20 milyon ton buğday ürettiğini ve üretimin iç pazar talebini karşılandığını ifade eden Yıldız, ihracatın ise ortalama 3 milyon ton olduğunu söyledi.

Şirket olarak küresel dinamiklerin seyrini gözlemleyip, proaktif sürdürülebilir vizyonları, Ar-Ge güçleri ve güçlü finansal sermayeleriyle ihracat pazarlarındaki paylarını artırmaya devam ettiklerini bildiren Yıldız, “Bu yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre yüzde 20’lik artışla, un ihracatımız 52 bin tona ulaştı. İlk altı ayında yüzde 48’lik artışla 224,7 milyon TL’lik net kâr yaptık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...