Ekolojik Tarım Ağı kurmak üzere harekete geçtiler!

FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle sürdürülen Ekolojik Tarım Projesi kapsamında, Bolu’da çiftçilerin ekolojik tarım iyi uygulama deneyimlerini paylaşacakları, bilgi alışverişinde bulunacağı “Bolu Ekolojik Tarım Ağı” kurulması çalışmalarına başlandı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Bolu Ekolojik Tarım Projesi kapsamında Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Seben ve Yeniçağa İlçe Müdürlükleri ile bir araya gelerek proje kapsamında kurulması planlanan ekolojik tarım iletişim ağının temellerini attı.

Çiftçiler ekolojik tarım deneyimlerini paylaşacak

FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen “Ekosistem Odaklı Gıda Üretimini Teşvik Ederek Ekolojik Tarım (Agro-ekoloji) Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilen toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Seben ve Yeniçağa ilçelerinden uzmanlar ve çiftçiler katılım sağladı. Küresel Çevre Fonu (GEF) finansmanı ile yürütülen projenin çok önemli bir çıktısı olacak iletişim ağı için çalışmalar başladı.

Toplantıda en az 300 çiftçinin üye olacağı bu iletişim ağının yapısı, hangi kapsamda duyurular yapacağı, kimlerin üye olacağı, nasıl yürütüleceği gibi konularda fikir alışverişinde bulunuldu ve bir yol haritası çizildi. Paydaşlar ve çiftçiler arasında bir bilgi paylaşım platformu olarak kullanılacak bu ağ, özellikle ekolojik tarım konusunda bilgi ve deneyimlerin, iyi uygulama örneklerinin ve proje kapsamında hazırlanan teknik belgelerin yayınlandığı bir platform olacak.

 

Sosyal medyanın da etkisinin konuşulduğu toplantıda kurulacak olan ağın Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bilgi işlem yapısı içerisinde şekillenerek oluşturulmasında sürdürülebilirlik bakımından büyük fayda sağlayacağı ve bir ayağının da Facebook / Instagram olmasının faydalı olacağı dile getirildi. İletişim ağının hedef kitlesinin öncelikle proje faydalanıcıları sonrasında ise paydaşların katılımı ile daha etkin bir hale geleceği değerlendirildi.

İl Tarım Müdürlüğü çiftçilere ulaşacak

Toplantıda Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Ar, kurulacak iletişim ağının mutlaka ilgi çekmesi, paylaşılan bilgilerin fayda sağlaması, kısa ve etkili bir dil kullanılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Müdürlüğün bu konuda çok iyi bir alt yapısının olduğunu belirten Arı, mevcut sistem dahilinde dört bine yakın çiftçinin kayıtlı bulunduğunu ve onlara ulaşma konusunda hiçbir sıkıntı çekmediklerinin altını çizdi.

FAO Tarım Uzmanı ve Proje Teknik Lideri Fazıl Düşünceli ise Bolu’da kurulacak olan iletişim ağının özellikle ekolojik tarım konusunda oluşturacağı bilgi birikiminin önce Bolu düzeyinde yaygınlaşması, sonrasında da tüm Türkiye ve Dünya’ya örnek teşkil etmesinin en önemli amaçlarından birisi olduğunu vurguladı. FAO’nun öncüsü olduğu ekolojik tarımın yaygınlaşmasının ve çiftçiler arasında tercih edilmesinin iklim değişikliği ile mücadelede ve doğal kaynaklarımızın korunması açısından öneminin tartışılmaz olduğunu belirten Düşünceli, bu ağ ile bu bilgilere kolayca ulaşım sağlanmasının bu konudaki çabaların desteklenmesine önemli katkılarda bulunacağını kaydetti.

Bolu Ekolojik Tarım Projesi

FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Bolu Ekolojik Tarım Projesi, GEF finansal desteği ile 2022 yılında başladı. Üç yıl sürmesi planlanan projede Bolu ilinde entegre ve kapsamlı bir ekolojik tarım yönetim stratejisinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje, sürdürülebilir tarım için tarımsal ekosistem yönetimi ve Sürdürülebilir Arazi Yönetimi’nin (SAY) yaygınlaştırılmasına yönelik kapasite geliştirme ve politika geliştirme çalışmalarının yanı sıra arazi bozulumunun temelinde yatan nedenlerle ilgili zorlukları da ele alıyor. Proje ayrıca tarımsal ekosistem yönetimi politika ve uygulamalarını benimseyerek, arazi koşullarını iyileştirmek için küçük ölçekli çiftçilerin ve paydaşların kapasitelerini geliştirmeyi hedefliyor.

www.gidahatti.com/haber/20059895/ekolojik-tarim-agi-kurmak-uzere-harekete-gectiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...