Edremit çizik yeşil zeytini AB tescili aldı

Edremit Körfezi’nin yeşil çizik zeytini, Avrupa Birliği (AB) coğrafi işaret tescili aldı.

Edremit Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, 2018 yılında oda tarafından yapılan tescil başvurusu sonucu Edremit Körfezi yeşil çizik zeytininin coğrafi işaretinin Avrupa Birliği Kırsal Tarım Dairesi Başkanlığınca onaylandığını açıkladı.

Avrupa Birliği tescilini almaktan çok büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Çetin, “Çünkü bu Edremit’in aldığı ikinci Avrupa Birliği tescili. Daha önce Edremit zeytinyağımızda aynı şekilde Avrupa Birliği’nden tescili almıştı. Bu yüzden bir ilçe ticaret odası olarak gerçekten çok büyük mutluluk duyuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

AB coğrafi işaretinin bölge üreticilerine, marka sahiplerine ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Çetin, şunları kaydetti:

“Edremit zeytini Türkiye’nin ve dünyanın en kaliteli ve en nadide zeytin türlerinden biri. Özellikle Edremit Körfezi’nde yetişen ve bu bölgeye hakim olan bir zeytin türü. Tabii ki bütün zeytin türlerinin kendine, bölgelerine has özellikleri vardır. Fakat bizim zeytinimiz özellikle zeytinyağımız, uygun saklama koşullarında uzun süre nefasetini koruyabilen bir yağdır. Yeşil çizik zeytinimiz, çekirdeği iri olmasına rağmen eti daha lezzetli ve lezzetini de uzun süre koruyabiliyor. Dünyada da sadece Edremit Körfezi’nde yetişen bir tür olarak son derece kalitelidir. Bu kalite ve güvence de Avrupa Birliği tarafından onaylandı. Artık tüketiciler Avrupa Birliği onaylı Edremit zeytinyağını ve Edremit Körfezi Yeşil Çizik zeytinini gönül rahatlığıyla tüketebilirler.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk lezzetlerini ABD’de tanıtan Turkish Tastes’e Amerikalı şeflerden büyük ödül

ABD’li şefler Türk lezzetlerine akın etti Türk gıda ürünlerinin ABD...

EİB ve İTG Türk tarımının gelişimi için ortak lobi yapacak

Türkiye’de yıllık 7,5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla Türkiye...

2024 yılı fındık rekoltesi açıklandı: Fiyat ne olacak?

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, 2024 fındık rekoltesini...

Resmi Gazete’de yayımlandı: Elektronik alkol takip sistemi devrede

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sahte alkol kaynaklı...