Dünyanın 25 ülkesine salça satıyor, Frigo Pak ile marka oluyor

0
4543

Frigo Pak Gıda’nın yüzde 25’ini 8.5 milyon dolara satın alan Merko satın alma ile birlikte üretim için 100 milyon lira ek yatırım gerçekleştirdi. Şirket, global marketlerin raflarında dünya mutfaklarına Türk lezzetlerini sunacak.

Dünyanın 25 ülkesine salça, küp domates ve suyunu satarak sektöründe dünya sıralamasının üst basamaklarını zorlayan Merko Gıda’nın, her ne kadar kuruluşu 1982 yılına dayanıyorsa da salça devinin hikayesi 70’li yılların başında bir evlilikle taçlanan aşk hikayesi ile başlıyor. İngiltere’nin Manchester kentinde üniversite eğitimi almak için giden Bursalı bir ailenin kızı burada tarımla uğraşan İskoç Duncan Blake ile yolları kesişiyor.

Mezun olduktan sonra eşi ile birlikte 1976 yılında Türkiye’ye gelen Blake, Anadolu’nun bereketli topraklarından etkilenerek Türkiye’ye yerleşti ve işi olan tarıma yöneldi. 1982 yılında iki ortağı ile Merko Gıda’yı kuran İskoç işadamı global piyasaya olan hakimiyeti sayesinde hızlı büyüdü ve 1985 yılında salça ihracatına başladı.

Bahçeden şirketin tepesine

Yaşanan sağlık sorunları ve ortakların hisse satışı nedeniyle zor duruma düşen şirket, Baba Blake’in vefatı üzerine yol ayırımına girdi. Çocukluğu fabrika ve domates bahçelerinde geçen Duncan Blake’in oğlu Alistair Baran Blake sorumluluk alarak şirketin dümenime geçti.

Gıda mühendisi olan Baran, şirket ortaklığına bir düzen getirdi ve Yunanlı ortağın hisselerini geri aldı. 1994 yılında Merko Gıda’nın borsaya açılması şirket tarihi için önemli bir kilometre taşı oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz