Dünyaca ünlü turistik ilçe su krizinin eşiğinde

Muğla’nın Bodrum ilçesinde birçok mahalleye su verilememesi ve şikayetlerin had safhaya ulaşması üzerine MUSKİ (Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü) yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “Bodrum Yarımadası’nın günümüz itibariyle yıllık su ihtiyacı 44,42 Milyon m³ ancak MUSKİ Genel Müdürlüğüne tahsis edilen ve Bodrum’a vermesi söylenen su miktarı ise 29,50 Milyon metreküptür” denildi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde birçok mahalleye su verilememesi ve şikayetlerin had safhaya ulaşması üzerine yazılı açıklama yapıldı.

BİRÇOK MAHALLEDE SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR

MUSKİ (Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü) tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

* “Yağış oranlarının %45 azalması, turizm sezonu nedeniyle yaşanan yoğun su tüketimi, havuz doldurma, sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üstünde seyretmesi ve baraj seviyelerinin geçtiğimiz yıllara oranlara çok düşük seviyelerde olması gibi nedenlerden dolayı Bodrum’un bazı bölgelerinde su kesintileri yaşanmaktadır. Bölge halkının su kesintileri hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahibi olmasının yanı sıra MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından su kesintilerine karşı alınan önlemler ve hayata geçecek olan projeler hakkında açıklama yapma gereği duyurulmuştur.

14 MİLYON METREKÜP SU AÇIĞI VAR

* Öncelikle Bodrum Yarımadası’nın su ihtiyacı ve bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik sağlanan su miktarı hakkında verilere bakıldığında arada önemli bir eksiğin olduğu ortaya çıkmaktadır. Bodrum Yarımadası’nın günümüz itibariyle yıllık su ihtiyacı 44,42 Milyon m³ ancak MUSKİ Genel Müdürlüğüne tahsis edilen ve Bodrum’a vermesi söylenen su miktarı ise 29,50 Milyon metreküptür. Yeni kuyu açılarak bu su miktarının yükseltilmeye çalışılmasına rağmen küresel iklim krizinin etkileriyle çok sayıda su kaynağı kaybedilmiştir sisteme verilebilen su miktarının ise ancak 28,50 Milyon m³ seviyelerinde kaldığı görülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...