Dünya genelinde gıda fiyatları fırladı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO), 9 ay boyunca gerileyen küresel gıda emtia fiyatları endeksi, aralık 2022’de bir önceki aya göre yüzde 1,9 azaldı.

FAO’dan yapılan açıklamaya göre, örgütün Gıda Fiyat Endeksi, aralıkta ortalama 132,4 puan olarak gerçekleşti ve bir yıl önceki değerinin yüzde 1 altında kaldı. Bununla birlikte 2022 için yaygın olarak işlem gören gıda emtiasının uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen endeks, 2021’e göre yüzde 14,3 daha yükselerek ortalama 143,7 puana ulaştı. Küresel gıda emtia fiyatları endeksi, 9 ay boyunca gerilerken aralık 2022’de bir önceki aya göre yüzde 1,9 azaldı.

Bitkisel yağ dünya fiyatları düşüşe öncülük ederken, FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi kasım ayına göre yüzde 6,7 azalarak, şubat 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Palm, soya, kolza tohumu ve ayçiçeği yağları için uluslararası tekliflerin tümü, bastırılmış küresel ithalat talebi ve Güney Amerika’da mevsimsel olarak artan soya yağı üretim beklentilerinin yanı sıra düşen ham petrol fiyatlarının etkisiyle aralık ayında azaldı.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi kasım ayına göre yüzde 1,9 düşüş gösterdi. Güney yarımkürede devam eden hasatlar, buğday ihraç edilebilir arzını artırırken, Brezilya’dan gelen güçlü rekabet dünya mısır fiyatlarını düşürdü.

SÜT ÜRÜNLERİ VE ŞEKER FİYAT ENDEKSİ YÜKSELDİ

Aralık ayında FAO Et Fiyat Endeksi, kasım ayına göre yüzde 1,2 oranında düştü. Uluslararası sığır eti fiyatları, orta vadeli arzlara yönelik küresel talepten etkilenirken, yeterli ihracat arzı kanatlı eti fiyatlarını aşağı çekti. Domuz eti fiyatları, özellikle Avrupa’da güçlü iç talebe bağlı olarak yükseldi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, 5 ay üst üste yaşanan düşüşlerin ardından aralık ayında yüzde 1,2 arttı. Sıkılaşan piyasa koşullarını yansıtan yüksek uluslararası peynir fiyatları, endeksteki aylık artışı yükseltirken, tereyağı ve süt tozu için uluslararası kotasyonlar azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen...

İrfan Yalın: “Dünya su günü” kutlu olsun; suyun tarihi

Büyük şehirlerimizi bekleyen kuraklığa karşı maliyeti her geçen gün...

İdil Çimrin: Ramazan’ın ilk günü Tokat’tayız

İdilika'nın Mutfağı'nda Ramazan'ın ilk günü, Anadolu'nun beşiği Tokat sofrasına...