DTSO, üzüm ve peynir rotası hazırlıyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) bünyesinde kurulan Gastro İnovasyon Merkezi, hafta sonu Boğazkere ve Diyarbakır Peynirleri Tadım Etkinliği’ne ev sahipliği yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı desteği ile kurulan Gastro İnovasyon Merkezi genel koordinasyonunda gerçekleştirilen “Tadım Günleri” etkinliği “Avrupa Miras Günleri”ne denk getirilerek AB Türkiye Delegasyonu ve Diyarbakır AB Bilgi Merkezi işbirliğinde gerçekleştirildi. Kırsal bölgelerde yetişen ve önemli bir kültürel miras değeri olan iki tescilli ürünü içeren bir organizasyon düzenlendi.

Tadım etkinliği ile ilk kez kırsal alanları içeren bir program yapıldı ve üzüm ve peynir alanında kırsal bölgeleri içeren rotalar planlandı.

BOĞAZKERE ÜZÜMÜNÜN MARKALAŞMA POTANSİYELİ

22 Eylül 2023 Cuma günü Eğil ilçesinde üzüm sıkma, pekmez, sucuk ve pestil yapım aşamalarını gözlemlemekle başlayan etkinlikte katılımcılara kentin zengin üzüm çeşitliliği ve üzümden yapılan lezzetler tattırıldı. Daha sonra Dicle ilçesi Bahçelievler köyündeki Boğazkere üzüm bağlarında üreticilerle bir araya gelindi. Üreticilerin Boğazkere üzümü ile ilgili deneyimleri ve beklentileri konularında sohbet eden ekip, Ergani ilçesine geçerek buradaki bağlar ve üreticilerle de bir araya geldi.

Etkinlik kapsamında ayrıca Boğazkere üzümünden elde edilen ürünler ile Diyarbakır peynir çeşitlerinin yer aldığı bir tadım etkinliği düzenlendi ve bu ürünlerin ulusal ve uluslararası düzeyde farklı pazarlara sunumu ve farklı mutfaklarda kullanımına dair katılımcıların önerileri alındı ve işbirlikleri sağlandı.

Tadım etkinliğinde konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, menşei Diyarbakır olan ürünlerin AB coğrafi işaret tescil çalışmalarına değindi. Boğazkere üzümü için de AB coğrafi işaret tescil başvuru çalışmalarının devam ettiğini belirten Kaya, Gastro İnovasyon Merkezi bünyesinde farklı etkinlikler ile kente özgü farklı yöresel ürün ve lezzetlere odaklandıklarını söyledi. Kaya, özellikle kırsal alanları içeren özgün rotaların oluşturulması ve tescilli ürünlerin ticarileşmesi ve markalaşmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...