Depremin yedinci günü: Can kaybı 24 bin 617’ye yükseldi

0
303

Depremlerde can kaybı 24 bin aştı, 80 binden fazla kişi ise yaralandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Maraş merkezli depremlerde can kaybının 24 bin 617’ye yükseldiğini duyurdu.

Oktay açıklamasında, “131 şüphelinin depremde yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu tespit edilmiş, bunlardan 1’i tutuklanmış, 113’ü hakkında gözaltı talimatı verilmiştir” dedi. Fuat Oktay, 6 bin personelin deprem bölgelerinde hasar tespit çalışmalarına devam ettiğini de kaydetti.

Bu arada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Deprem bölgesinde gönüllü sağlık hizmetine katılmak isteyen personelin, hasta sayısının azaldığını dikkate alarak bulundukları yerde kalmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘ENFEKSİYONLARA KARŞI GEREKLİ TEDBİRLER ALINIYOR’

“Afet bölgesinde mobil eczanelerin devreye girmeye başladığı ve köylere sağlık hizmetinin ulaştırılmaya devam ettiğini” söyleyen Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halk Sağlığı Koordinasyon merkezlerimiz kuruldu. Deprem sonrası ortaya çıkabilecek enfeksiyonlara karşı gerekli tedbirler alınıyor. Bölgeye kuduz ve tetanos aşısı sevk edildi. Halk Sağlığı merkezlerimiz de hijyen malzemeleriyle ilgili desteği sağlamaktadır. Afet bölgesinde sağlık sisteminin çalıştığını bir kez daha ifade etmek isterim. Devlet ve millet buradadır. Sağlık ordumuz burada ve hizmet başındadır.”

‘DEPREMZEDE YAKINI SAĞLIK ÇALIŞANLARI İDARİ İZİNLİ SAYILACAK’

Bakan Koca, “Afet bölgesinde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarımızdan depremzede yakınları bulunanların, idari izinli sayılabileceğine dair genelge hazırlandı ve bölgedeki il yöneticilerimiz talimatlandırıldı” açıklamasında bulundu.

Kaynak: www.gazeteduvar.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz