Depremde yıkılan evlerden 41 cenaze çıkarıldı! ‘Kimsesiz köy’

Adıyaman Harmanlı köyü, Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük zarar gördü. Depremzede Cuma Oğuz, “Gelenler 2 gün sonra geldi. Biz burada cenazeleri kendi imkanlarımız ile çıkardık. Devletten, hiçbir siyasi partiden bir kişi gelip yardım etmedi buraya. Kimsesiziz” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma yol açtığı Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı Harmanlı köyü, “kimsesiz köy” haline geldi.

“O GÜN SABAH OLMADI”

Köydeki evlerin çoğu ya yıkılmış ya da oturulamayacak halde. Harmanlı köyünde yaşayan ve depremde ağabeyini kaybettiğini söyleyen Kadir Diri, şunları söyledi:

*İlk depremde yıkıldı. Evimizdeydik. Yiyecek ekmeğimiz varmış, Allah bizi korudu. Köy kalmadı. Kendi çabamızla, 4-5 kişiydik burada, kış ayları olduğu için. Üçte ikisi dışarılarda.

“BAĞIRARAK ÖLDÜ”

*Ellerimizle, kazma falan yok. O gün kar, fırtına… Sabah olmadı. Niye olmadı? İnsanların her biri bir yerden bağırıyor; ‘beni kurtarın.’ Sabah olmadı. O an anlatamam, o an ancak yaşanır. Yaşayacaksın ki bileceksin.

*Ulaşabildiğimize ulaştık, çıkarabildiğimizi çıkardık. Kurtaramadığımız oldu… Bir arkadaşımın anlattığına göre, vardığında hanımı ölmüştü. Bağırarak gitti, öldü.

“YOLLARA KAYALAR DÜŞTÜ”

Arama-kurtarma ekibinin ilk gün gelmediğini belirten Diri, “İlk gün görmedik. Yollar yarım metre aşağı inmiş. Kayalar düştü. Her yer kapalı. Devlet buna ne yapsın. 11 tane il var. Buraya sıra gelene kadar, akşam olur. Kendi yapabildiğimiz kadarını yaptık” dedi.

“41 CENAZE ÇIKARDIK”

Harmanlı köylüsü depremin ardından yaraları da hem kendi imkanları hem de başka şehirde yaşayan köylülerinin yardımları ile sarıyor.

Çadırın daha 4 gün önce geldiğini söyleyen köylülerin en büyük sorunu soğuk, barınacak yer, tuvalet ve banyo…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Kılıçdaroğlu engellenen çiftçi mesajını paylaştı

Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, çifçilere atmak istediği...

İrfan Donat: Gıda fiyatını frenlemenin 6 adımlık yol haritası

Son 22 yıldır genel tarım sayımı yapılmıyor. Planlamada sorunlar...

Sonat Bahar: Sahnede ve toprakta üretenler

Sahnede, dizilerde, beyazperdede gördüğünüz hayran olduğunuz bazı isimlerin bu...

Mehmet Yalçın: Sülün Osman mutfakta!

Anadolu’dan gelen saf köylülere Galata Köprüsü’nü satan dolandırıcılar kralı...