Depremde vefat edenin kredi borçları siliniyor

0
282

Türkiye Bankalar Birliği, depremden en ağır etkilenen illerde müşterinin talebine bakılmaksızın bireysel ve gerçek kişi ticari işletmelerin kredilerini 6 ay faizsiz ertelenmesi, ayrıca depremden hayatını kaybeden bireysel ve gerçek kişi ticari müşterilerin kredi borçlarının silinmesi kararı aldı. Bu karar sonrası bankalar da yapacakları desteklerin kaynaklarını ve nakdi bağışları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankaların depremzedelere 50 milyar liralık yardım tahsis edeceğini duyurmasının ardından Türkiye Bankalar Birliği bankaların yapacağı desteklere ilişkin yol haritasını açıkladı. TBB Yönetim Kurulu’nun önceki gün yaptığı toplantıda aldığı komisyon alınmaması, kredi ödemelerinin ötelenmesi ve depremde vefat eden bireysel ve gerçek kişi ticari müşterilerin kredi borçlarının silinmesi gibi kararlar bankalara yapabilecekleri yardımlara yönelik oluşturacakları kaynağı belirlemelerini sağladı. Bu kaynakların yanı sıra bankalar nakdi bağış miktarlarını da açıklıyor.

TBB’den yapılan açıklamaya göre öncelikle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki bireysel ve gerçek kişi ticari işletmelere 06 Şubat’tan önce kullandırılan ve 31Ağustos’a kadar vadesi gelen; mevcut kredi borçlarının / taksitlerinin ve gayrinakdi kredi komisyonlarının 6 ay faizsiz (faiz/gecikme faizi) olarak ertelenecek.

Yine bu bölgedeki kayıp/zayi POS cihazlarına ilişkin üye işyerlerinden herhangi bir tahsilat yapılmayacak, bankacılık hizmet komisyonu alınmayacak, bireysel ve kurumsal kredi kart ücretleri 2023 yılı için tahakkuk ettirilmeyecek, üye işyeri/POS kullanım ücretleri 2023 yılı boyunca alınmayacak.

Haciz uygulanmayacak, takipler durdurulacak

Yine Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çerçevesinde haciz, icra, takip vb. idari uygulamalarla ilgili olarak tüm alacaklar için takip başlatılmayacak, haciz uygulanmayacak, icra satış işlemleri vb. işlem yapılmayacak ve yapılandırılmış alacaklarda ödeme süreleri faizsiz olarak ertelenecek. Tahliye kararı alınmış ise bu karar uygulanmayacak, taahhüdü ihlal şikâyetinde bulunulmayacak, borçlunun talebi halinde daha önce başlatılmış takipler durdurulacak, satış günü alınmış dosyalarda satışlar ertelenecek, takipte olan alacaklı müşteriler için yapılan otomatik tahsilat durdurulacak.

Ayrıca müşteri hesaplarında bulunan takip blokeler kaldırılacak ve vadesi geçen krediler için idari yollarla da olsa aktif bir tahsilat çabası girişiminde bulunulmayacak. Henüz takip hesaplarına intikal etmemiş, kredi geri ödemelerini zamanında yapamayan ve yapamayacağı öngörülen müşterilere yönelik iletişim ve tahsilat faaliyetleri durdurulacak.

TBB, deprem bölgesinde yer alan diğer illerdeki bireysel ve gerçek kişi ticari işletmelerin de kredi borçlarının/taksitlerinin ve gayrinakdi kredi komisyonlarının 1 ay faizsiz (faiz / gecikme faizi) olarak ertelenmesine karar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz